Lingvisti so ugotovili, da je preklinjanje del človeške narave in da se kletvice pogosto prenašajo iz roda v rod. Vsak jezik, celo vsako narečje, je 'obogateno' s kletvicami, ki se seveda od kulture do kulture razlikujejo. Jezni Nemci v psovkah najpogosteje uporabljajo besede povezane s fekalijami (scheisse), medtem ko Angleži, Američani in Nizozemci uporabljajo besede s področja spolnosti (f*** you). Skandinavci se pri preklinjanju obračajo na božanstva (hudič ipd.), razjarjen Rus vas bo poslal k moškemu spolnemu udu, Irci vam bodo zagrozili s kupčkom človeških iztrebkov na glavi, Iranci pa vam bodo zabrusili, da bodo v vaš obraz spustili 'prdce'.
Kletvice so del človeške narave
Kot pravi lingvist Guy Deutscher, so nekatere kletvice, ki so še vedno v uporabi, stare že več kot 500 let. Kletvice so zasledili že v starem Egiptu, kjer so najbolj sočne izraze vklesali v stene. Ljubitelji preklinjanja so bili tudi William Shakespeare, Martin Luther, Johann Wolfgang von Göthe in Mark Twain, ki so nespodobne izraze pridno uporabljali v svoji literaturi.
Lahko rečemo, da kletvice ne poznajo meja. Psovke se uporabljajo v vseh družbenih slojih. Čeprav se za damo uporaba grdih besed ne spodobi, so lingvisti ugotovili, da za moškimi pri preklinjanju ne zaostajajo. Umazane besedne zveze magično privlačijo tudi otroke, ki si besede brez težav zapomnijo, čeprav pravega pomena kletvic še ne poznajo. »Otroci se zaradi zgroženosti staršev počutijo močni. Spoznajo, da so kletvice orožje, s katerim vso pozornost usmerijo nase,« razlaga strokovnjak Timothy Jay.
Preklinjanje je balzam za dušo
Tabu besede se v človeških možganih kopičijo na čisto drugem mestu kot nevtralne besede. Kletvice se namreč nalagajo v animalnem centru, limbičnem sistemu, možganov. V tem predelu je tudi center, ki uravnava naša čustva, zato se tukaj nahaja tudi rezervoar kletvic. Ameriška nevrologa Adam Anderson in Elizabeth Phelps pravita, da ljudje preklinjajo, ko višji predeli možganov niso več zmožni uravnavati čustvenega zastoja. Psihologi zato pravijo, da preklinjanje osvobaja in odpravlja stres. S kletvico se umirimo, saj sprostimo nakopičeno negativno energijo.
Naša potreba po preklinjanju je tako globoko ukoreninjena v možganih, da se te navade le težko znebimo. Raziskave so pokazale, da se ljudje, ki so zboleli za Alzheimerjevo boleznijo, še natančno spomnijo kletvic, medtem ko so imena svojih sorodnikov že pozabili.