Polet ladje Shenzhou 4 naj bi trajal teden dni, pri tem pa utegnejo prvikrat preizkusiti zasilni pristanek na vodi. V pristajalnem odseku je morda zopet lutka človeka ali več takšnih lutk. Shenzhou 5 z enim ali dvema Kitajcema naj bi poletel prihodnje leto, morda že pomladi. Vesoljcu rečejo Rusi kozmonavt, Američani astronavt, Kitajci pa yuhangyuan (vesoljski pomorščak). Znanstveni del poleta predstavlja 52 poskusov, od tega naj bi jih 33 izvajali prvikrat. Tudi tokrat naj bi orbitalni odsek ladje z dodatnim delom ostal v vesolju. V vesoljski ladji je 100 semen potonike, septembra 2003 pa jih nameravajo v vesolje poslati od 10 do 15 tisoč.
Izstrelitev nosilne rakete Changzheng 2F (Dolgi pohod 2F), krajše CZ-2F, so izvedli na kozmodromu Jiuquan v provinci Gansu na severozahodu Kitajske. Datuma poleta niso napovedali vendar je bil zaradi štirih kitajskih ladij, ki so izplule in zavzele položaj potreben za spremljanje poleta, pričakovan. Hongkonški časnik Wen Wei Po je 28. decembra objavil, da je start mogoče pričakovati že v bližnjih dneh. Tudi nočna izstrelitev je bila zaradi lažjega optičnega opazovanja poleta pričakovana. Ob podobnem času so bile vse tri prejšnje izstrelitve kitajskih vesoljskih ladij. Nekaj ur pred izstrelitvijo se je razvedelo, da so na kozmodrom Jiuquan prispeli kitajski voditelji. Vzlet rakete naj bi opazovalo tudi 12 kitajskih kandidatov za polet v vesolje. Ti so pred izstrelitvijo za vajo prvikrat vstopili v vesoljsko ladjo, poroča kitajski časnik Peoples Daily. Po ruskih virih so vsi kandidati piloti lovskih letal.
Prvo podobno vesoljsko ladjo so Kitajci izstrelili novembra 1999, polet je trajal dobrih 21 ur, drugo januarja 2001, ko je Shenzhou 2 krožil teden dni in 108-krat obkrožil Zemljo, a se je pri pristanku verjetno poškodoval ali razbil, tretjo pa marca letos. Prvi in tretji pristanek sta bila, kot kažejo fotografije, uspešna.
Namestnik direktorja družbe China Aerospace Science and Technology Corporation je prejšnji mesec izjavil, da med ladjo Shenyhou 4 in tisto, ki bo ponesla v vesolje ljudi, ne bo nobene razlike.
Kitajska bo po SZ in ZDA postala tretja država, ki bo v vesolje lahko sama pošiljala vesoljce, načrtuje pa tudi vesoljsko postajo in raziskovanje Lune.