Ob slovesnosti v kitajskem vesoljskem središču Šičang je kitajski premier Wen Jiabao dejal, da gre za začetek uresničevanja "kitajskih tisočletnih sanj", katerih cilj je osvojiti Luno.
Sodeč po besedah premiera Wen Jiaba, kitajsko "osvajanje lune" ne pomeni neposrednega tekmovanja z japonsko vesoljsko misijo in začetka "azijske vesoljske tekme", kateri se bo aprila 2008 pridružila še Indija s svojo lunarno sondo.
Prvi črno-beli posnetki prikazujejo samo del Luninega površja s številnimi kraterji. Po načrtih vesoljskega centra naj bi sonda, izstreljena oktobra 2007, poslikala in preiskala celotno Lunino površje do sredine leta 2008.
Peking zanika vse namige o "tekmovanju" in zatrjuje, da želijo vesoljski raziskovalni program izkoristiti za sodelovanje z drugimi državami, ki naj bi se iztekel v izgradnjo mednarodne vesoljske postaje.
Leta 2012 naj Kitajska na Luno poslala robotsko vozilo in nato leta 2017, na Lunino površje, poslala novo raziskovalno robotsko vozilo, ki pa se bi moralo s seboj prinesti vzorce z Luninega površja.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.