Zanimivosti

Kitajca v vesolju

Peking, 12. 10. 2005 07.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Kitajska je že drugič uspešno izstrelila vesoljsko raketo s človeško posadko. V orbiti bosta astonavta ostala pet dni.

Raketa je v orbita poletela iz puščave Gobi
Raketa je v orbita poletela iz puščave Gobi FOTO: Reuters

Izstrelitev kitajske rakete Shenzhou VI je potekala v puščavi Gobi. Misija je v orbito popeljala dva astronavta, tam pa bosta ostala pet dni. Med kroženjem okoli Zemlje bosta Fei Junlong in Nie Haisheng izvedla tudi več eksperimentov.

Pilota za to misijo so izbrali na izredno strogem izboru. “Ničesar se ne bojiva. Misijo bova opravila tako, kot smo jo zastavili. Se vidimo v Pekingu,” sta povedala astronavta pred izstrelitvijo.

Raketa Shenzhou VI, tako kot njena predhodnica Shenzhou V, temelji na ruski vesoljski raketi Sojuz, ki so jo predstavili v poznih 60. letih prejšnjega stoletja.

Pristanek astronavtov je predviden v odročnem severnem delu Notranje Mongolije.

"Želimo na Luno"

Astronavta Fei Junlong (L) in Nie Haisheng (D) bosta v vesolju preživela pet dni
Astronavta Fei Junlong (L) in Nie Haisheng (D) bosta v vesolju preživela pet dni FOTO: Reuters
Hkrati s tokratno uspešno izstrelitvijo poteka tudi druga obletnica prve kitajske človeške misije v vesolje.

Peking svojemu vesoljskemu programu daje veliko težo, saj v njem vidi priložnost, da dokaže svojo moč. Malo po izstrelitvi je kitajski premier Wen Jiabao čestital vsem, ki so sodelovali pri tem projektu in misijo označil kot uspeh.

Kitajska je s svojo prv misijo s človeško posadko pred dvema letoma bila komaj tretja država, ki je kdaj koli v vesolje poslala človeka. Pred njo je to uspelo Rusiji in ZDA. Ob povratku sta astronavta postala prava nacionalna heroja. Kitajska upa, da bo v petih letih zgradila svojo vesoljsko postajo, ne skriva pa tudi želje, da bi poslali človeka na Luno.

SORODNI ČLANKI