![Kisel dež zavira nastanek metana (foto: Reuters)](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jul2004/6012298.jpg?v=d41d)
Profesor z oddelka za preučevanje Zemlje britanske univerze Open University dr. Vincent Gauci je predstavil rezultate raziskave, ki so jo znanstveniki te univerze izvedli na močvirnatem območju Moray na Škotskem in je pokazala, da naj bi kisel dež pomagal upočasniti globalno segrevanje. Kisel dež, ki nastane ob industrijskih emisijah žveplovega dioksida, sicer dokazano uničuje gozdove in je krivec tudi za pomore rib.
![Naš planet se vedno bolj segreva, na kar predvsem vpliva velika količina proizvedenega metana (foto: Reuters)](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Aug2001/529.jpg?v=d41d)
Vendar pa raziskovalci iz Open University menijo, da ima kisel dež tudi pozitivne učinke. Po njihovih rezultatih sledeč zmanjšuje količino plina metana, ki nastaja v naravnih močvirjih. Metan v velikih količinah proizvajajo bakterije, ko razkrajajo organske delce v šoti. Ta plin podobno kot ogljikov dioksid prispeva h globalnemu segrevanju, saj tvori posebno plast, ki preprečuje, da bi toplota s planeta Zemlje uhajala v vesolje. S tem ko ozračje postaja toplejše in bolj vlažno, mikrobi proizvajajo vse več metana.
![Kljub eni pozitivni lastnosti, pa kisel dež še vedno vztrajno uničuje gozdove (foto: POP TV)](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Dec2001/2000665.jpg?v=d41d)
Dr. Gauci, ki je rezultate objavil tudi v ameriški reviji Proceedings of the National Academy of Sciences, je še dejal, da ima kisel dež tako močan vpliv, da lahko zavre 30 do 40 odstotkov proizvodnje metana v močvirjih, ki so prizadeta zaradi onesnaževanja s kislim dežjem. Ob tem je še dodal, da s tem nočejo vzbuditi občutka, da je kisel dež pozitivna stvar. "Vendar pa naše raziskave kažejo, da imajo lahko majhne količine onesnaženja pozitiven učinek pri zmanjševanju količine metana, ki je pomemben krivec za segrevanje našega planeta," je dodal dr. Vincent Gauci.