Zanimivosti

Kam s 300 milijoni tolarjev?

Ljubljana, 28. 05. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V skladu za glavni loterijski dobitek se je ta teden nabralo že več kot 300 milijonov tolarjev. Nas pa je zanimalo, kako ta rekorden znesek najbolje naložiti.

Žrebanje rekordnega zneska 300 milijonov tolarjev bo v nedeljo
Žrebanje rekordnega zneska 300 milijonov tolarjev bo v nedeljo FOTO: POP TV

Dobitki lota so v Sloveniji sicer manjši kot v nekaterih drugih državah, vseeno pa bi z dobitkom tudi slovenski zmagovalec lahko izpolnil kar veliko svojih želja. Vsi, ki so srečko sploh vplačali, so polovico svojega denarja že podarili v dobrodelne namene. Tako lahko prihodnji milijonar brez pretirane slabe vesti denar porabi zase. In najbrž mu bo tudi potem, ko si bo privoščil stanovanje, avto ali potovanje, ostalo še kar nekaj denarja.

Srečnež, ki bo zadel rekordno vsoto, bo najprej razveselil občino, v kateri prebiva, saj bo ta takoj pobrala 15-odstotkov dobitka. Če bo torej dobitnik en sam, bo moral plačati 45 milijonov davka, ostalo mu bo torej približno 255 milijonov. Možnosti za vlaganje je več. Nepremičnine, ki so med laiki najbolj priljubljene, so sicer dokaj varne, a ne preveč donosne. "Naložba v nepremičnine danes sodi med najmanj donosne naložbe, glede na varnost pa zanesljivo med najbolj varne," je povedal Andrej Kuplenk iz ABC nepremičnine.

Naložba v nepremičnine je zelo varna, a slabo donosna
Naložba v nepremičnine je zelo varna, a slabo donosna FOTO: 24ur.com

S tem bajnim dobitkom bi torej lahko vsak mesec pobrali približno milijon in pol najemnine. Vendar je treba od tega plačati še precej visoke davke, saj bo država pobrala okoli 45-odstotkov v dohodnini. S stanovanji, predvsem pa z ne vedno zglednimi najemniki, pa je tudi veliko dela.

Elegantnejša rešitev je vloga v banki. Če bi teh 255 milijonov tolarjev za več kot pet let vezali v največji slovenski banki, bi za to dobili štiri odstotke in pol obresti. Tako bi po sedanjem stanju na mesec dobili približno milijon tolarjev. Ob tem moramo opozoriti, da bo ta znesek večji še za temeljno obrestno mero, ki bo nevtralizirala vplive inflacije. Prednost naložbe v banki pa je poleg varnosti še to, da bančne obresti v tem trenutku še niso obdavčene, a to se bo v kratkem spremenilo. Še najbolj, pravijo strokovnjaki, pa se splača poslovanje na borzi.

Po besedah borznega posrednika pri BPH, Andreja Lokarja, se splača vsaj polovico denarja investirati v nekoliko bolj tvegano naložbo, ki bo v roku treh let bistveno bolj donosna od bančnega depozita in nepremičnin. Po tem receptu torej dobitek razdelimo na pol. Polovico vložimo v zelo varne obveznice, drugo polovico pa v trgovanje z delnicami. Tako si lahko obetamo skoraj 12-odstotkov letnega dobička. To bi torej pred plačilom davkov zneslo približno dva in pol milijona mesečno, povečano za vpliv inflacije.

Slaba novica za igralce lota pa je statistika. Možnost, da z eno kombinacijo zadenete sedmico, je mnogo manjša od možnosti, da vas zadene strela ali požre morski pes.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10