Kratki dnevi in manj sončnih žarkov pri mnogih pozimi povzročijo kronično utrujenost, žalost, tesnobo, brezvoljnost in zaspanost. Vsi ti simptomi so značilni za zimsko depresijo, raziskava pa je pokazala, da je ta najbolj izrazita prav v januarju. Ljudje pa začnejo v februarju na prihodnost že gledati nekoliko bolj optimistično.
Zaradi teh težav pogosteje obolijo ženske, predvsem tiste med 30. in 40. letom starosti, depresije pa so vse bolj pogoste tudi med mladimi. Strokovnjaki menijo, da je biokemični organizem pri ženskah bolj občutljiv na zunanje spremembe. In kako se spopasti s težavami pri koncentraciji, z negativnim razmišljanjem, s slabim spancem in s pomanjkanjem apetita? Svetujejo, da bi si najprej moral vsak pomagati sam s spremembami vsakodnevnega načina življenja.
Poglejmo nekaj nasvetov:
Ljudje bi se pozimi morali vsak da odpraviti na sprehod, saj je dokazano, da fizična aktivnost izboljša psihično in fizično počutje.
V stanovanju bi morali imeti prižganih čim več luči, kajti svetloba pripomore, da se počutimo bolje in razmišljamo pozitivno.
Kava in ostali napitki, ki vsebujejo kofein, povzročajo pri ljudeh nervozo, zato priporočajo predvsem pitje kamiličnih in metinih čajev.
Naše razpoloženje lahko izboljšamo tudi s poslušanjem glasbe, ki jo imamo radi.
Prehrana mora v zimskem času vsebovati več ogljikovih hidratov, ker zvišujejo raven hormona sreče, serotonina.
Ves čas bi morali biti obdani z barvami. Strokovnjaki trdijo, da na dobro razpoloženje še posebej dobro vpliva oranžna barva.
Pozimi ne smemo ostajati dlje v postelji. Tudi ob vikendih bi morali iti spat in zjutraj vstati vedno ob isti uri.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.