Kadilci se v jutranjih urah precej bolj pogosto pritožujejo, da se niso spočili. Ugotavljajo, da težave povzroča nikotin, ki ima najverjetneje stimulativno dejstvo, zaradi česar kadilci težje padejo v globok spanec.
Tudi dosedanje raziskave so pokazale, da imajo kadilci slabši spanec od nekadilcev, vendar niso bili prepričani, če gre pri tem za neposredno delovanje cigaret ali za simptome pljučnih bolezni in bolezni srca.
Strokovnjaki iz Baltimora so zato preverili spanec štiridesetih kadilcev srednjih let, ki zaradi kajenja niso ogroženi z nobenim od zdravstvenih simptomov. Nato so njihove rezultate primerjali z rezultati enakega števila nekadilcev enakih let. Vsi udeleženci raziskave so bili med spanjem priključeni na elektroencefalograf (EEG), ki je beležil električno aktivnost možganov med spanjem. Ugotovili so, da kadilci v primerjavi z nekadilci preživijo manj časa v globokem snu in več časa v lahkem snu.
"Tudi ta študija kaže, da bi morali kadilci čim prej prenehati kaditi, še bolje pa bi bilo, če ljudje nikoli ne bi niti pričeli kaditi," je dejal predsednik ameriškega združenja pulmologov dr. Alvin Thomas.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.