Ob petkih 13. se je v Nemčiji v povprečju zgodilo 1430 nesreč, kar je celo šest manj, kot se jih v povprečju zgodi ob drugih dnevih, je povedala predstavnica zdravstvene zavarovalnice, ki je izvedla raziskavo. Razlog za manjše število nesreč na petek 13. je po njenem mnenju v tem, da so ljudje na ta dan previdnejši kot sicer.
Vraževerje, da petek 13. prinaša nesrečo, se je pojavilo šele v 20. stoletju. Po drugi strani je sama številka 13 vedno veljala za zloveščo, pa tudi petek že Sveto pismo opisuje kot nesrečen dan. Adam in Eva naj bi na petek jedla prepovedano jabolko, na petek je bil križan Jezus Kristus. V srednjem veku so meseci, ki so se začeli s petkom, veljali za nesrečne.
V Svetem pismu je 12 apostolov, pri zadnji večerji pa je za mizo sedelo 13 mož, trinajsti je bil Juda Iškariot, ki je izdal Kristusa. Tudi v poganski mitologiji je 12 bogov mirno sobivalo, s prihodom trinajstega, Lokisa, pa je izbruhnil boj, v katerem je umrl ljubljenec vseh bogov Baldur.
Ker število 13 velja za nesrečnega, številni hoteli nimajo sobe številka 13, pa tudi nekatere letalske družbe na svojih letalih nimajo 13. vrste.
Vsako leto je najmanj en petek 13. in največ trije. Letos bodo "nesrečni petki" poleg januarja še aprila in julija.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.