
V tujino …
Maja lani je končno zanosila z umetno oploditvijo. Jajčece ameriške darovalke so oplodili s spermo njenega moža in oplojeno vstavili v njeno maternico. Pred kratkim je rodila sina. Na svoji poti do materinstva je kar nekajkrat spontano splavila, zato se še toliko bolj zavzema, da bi tudi v njeni domovini uzakonili darovanje jajčec, saj morajo zdaj pari, ki drugače ne morejo zanositi, pomoč poiskati v tujini.
Noda je povedala, da japonsko zdravstvo ne odobrava takšnega darovanja jajčec in da verjame, da bi to morali uzakoniti. Že dolgo se tudi trudi za enakopravnost med spoloma, vključno s tem, da bi ženske po poroki lahko obdržale svoj priimek, kar je naredila tudi sama, čeprav živi z možem, očetom njenega otroka.
Nizka rodnost
Noda je po rojstvu sina povedala, da se bo še naprej borila za družini prijazne zakone, namenjene višanju japonske rodnosti. Ta je z 1,37 otroka na žensko ena najnižjih na svetu, k čemur pripomore tudi staromodno prepričanje, da mora ženska po porodu pustiti službo in se posvetiti skrbi za družino.
“Do zdaj se za take zakone nisem mogla povsem zavzemati, saj so me ljudje kritizirali, češ da še rodila nisem,“ je povedala. “Vendar menim, da sem zdaj kot ženska z izkušnjo poroda lahko bolj prepričljiva,“ še dodaja. Pravi, da njen mož pritiska nanjo, da bi imela še kakšnega otroka. “Rekla sem mu, naj malo počaka.“ Vseeno tudi sama ne skriva želje po še enem ali celo dveh otrokih.
Noda pa ni edina, ki je tako pozno postala mati. Kar nekaj je žensk, še posebej med zvezdnicami, ki so z materinstvom počakale po lastni izbiri ...

KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.