
V Neuköllnu, nekoč revni berlinski soseski imigrantov iz Turčije, kjer pravkar poteka proces gentrifikacije, se nahaja ulica Jansastraße. Na stičišču ulic Jansastraße in Weserstraße, torej v severnem delu Neuköllna, je nekdo očitno ocenil, da bi bilo smelo na prvi s v ulični oznaki Jansastraße dodati strešico. Pisec teh vrstic pripominja, da je kot naključni mimoidoči le dokumentiral dejansko stanje in povprašal nekaj prebivalcev tega "becirka", ali vedo, kdo je avtor tega "vandalizma", a tudi sami niso poznali odgovora.
Ulica Jansastraße je po podatkih spletne strani Kauperts 30. septembra 1903 dobila ime po Wilhelmu Jansi, ki je bil pomemben vaščan v Rixdorfu, kakor se je ta del imenoval takrat. Družina Jansa se je sicer iz Češke na obrobje Berlina preselila v začetku 18. stoletja.
Vodja največje slovenske opozicijske stranke Janez Janša pa bo kmalu obiskal nemško prestolnico, saj bo imel v Berlinu 27. maja predavanje v okviru mednarodnega simpozija, ki ga organizira Inštitut za kulturno diplomacijo (ICD). Osrednja tema dogodka bo kulturna diplomacija in njen vpliv ter potencial na nacionalni in mednarodni prostor.
Janša bo nastopil v okviru Simpozija o kulturni diplomaciji in človekovih pravicah. Njegovo predavanje nosi naslov "Towards a Global Human Rights Culture: The Need for a Collective Alliance in the Protection & Promotion of Human Rights" (Za globalno kulturo človekovih pravic: Potreba bo skupnem zavezništvu pri varovanju in promociji človekovih pravic).
Spomnimo, da je Janša po zamenjavi vlade napovedal, da se bo predal akademskih strastem. Prejel je namreč ponudbe nekaterih evropskih in ameriških inštitutov za več serij predavanj in jih tudi sprejel.
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.