Ameriški vesoljski agenciji NASA je uspelo razrešiti vse tehnične zadržke pred izstrelitvijo raketoplana Discovery, vremenske napovedi pa kažejo, da bi lahko območje izstrelitve v vesoljskem centru Kennedy v Cape Canaveralu na Floridi zajela dež in nizka oblačnost.
Možnosti, da bo izstrelitev Discoveryja potekala v skladu z načrti, je glede na vremensko napoved le okoli 40 odstotkov, za naslednja dva dneva pa so obeti še slabši. NASA ima za tokratno izstrelitev Discoveryja čas do 17. decembra.
Če bo šlo vse po načrtih, bo to prva nočna izstrelitev raketoplana po nesreči Columbie 2003 in skupno četrta misija po tej nesreči. Izstrelitev je napovedana za petek ob 3.35 po srednjeevropskem času.
Na krovu Discoveryja bo tokrat proti Mednarodni vesoljski postaji (ISS) poletelo sedem astronavtov, med njimi bo prvič tudi švedski vesoljec Christer Fuglesang.
Posadko čaka popravilo postaje
Nova posadka, ki bo z Discoveryjem prispela na ISS, bo imela med svojo 12 dnevno misijo veliko opravkov. Med drugim se bodo morali spopasti z doslej najbolj zapletenim opravilom izven postaje - v treh vesoljskih sprehodih naj bi namestili novo opremo za kasnejšo pritrditev dodatnih sončnih jader in popravili kabelski sistem ISS. Samo nova oprema za dodatna sončna jadra je stala 11 milijonov dolarjev in je velika kot transportni zabojnik.
Po pričakovanjih naj bi Discovery po izstrelitvi ISS dosegel v treh dneh. Trenutno so na ISS trije astronavti, Mihail Tjurin, Michael Lopez-Alegria in Thomas Reiter. Nemški vesoljec Reiter naj bi se tako po šestih mesecih v vsemirju tik pred božičem vrnil na Zemljo, nova članica posadke na ISS pa bo ameriška astronavtka Sunita Williams.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.