
Ameriška vesoljska agencija NASA je danes zaradi slabega vremena že drugič preložila načrtovano izstrelitev raketoplana Discovery s floridskega izstrelišča Cape Canaveral proti Mednarodni vesoljski postaji. Prvič je NASA izstrelitev v soboto preložila za 24 ur, zdaj pa naj bi znova poskusili v torek.

Nad izstreliščem so se v soboto podili nevihtni oblaki in 9 minut pred izstrelitvijo je postalo jasno, da se vreme ne bo izboljšalo, zato je direktor izstrelitve Mike Leinbach sprejel odločitev za preložitev dejanja za 24 ur. Pri NASA so razočarani, poveljnik 7-članske posadke Steven Lindsey pa je izrazil upanje, da jim bo v nedeljo le uspelo.
Razen vremena neposredno pred izstrelitvijo ni bilo večjih težav. NASA je ugotovila le to, da eden od grelcev ki skrbi za to, da gorivo ne bi zamrznilo ni deloval, vendar pa so se odločili, da napako odpravijo v zemeljski krožnici. Težave z zaščitno oblogo tankov za gorivo, ki so bili usodni za misijo raketoplana Columbia, sicer še niso povsem odpravljene, vendar pa se je vodja NASA Michael Griffin, kljub nasprotnim nasvetom dveh strokovnjakov odločil, da bodo poskusili z izstrelitvijo.
Discovery naj bi na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) ponesel sedemčlansko posadko, opremo in hrano. V igri sta tako ugled ameriške vesoljske agencije NASA kot prihodnost ISS, saj bi neuspeh tokratne misije lahko pomenil konec poletov ameriških raketoplanov, ogrozil pa bi tudi dokončanje izgradnje vesoljske postaje, predvideno do leta 2010. Discovery naj bi v vesolju ostal 12 dni.
Tokratna pot Discoveryja na ISS bo 115. misija v okviru ameriškega vesoljskega programa in 32. izstrelitev tega raketoplana od njegove prve poti v vesolje 30. avgusta 1984. Šest Američanov in Nemec naj bi na ISS nadaljevali dela za izgradnjo vesoljske postaje, na katero bodo pripeljali skupno 14 ton dolgo pričakovanih zalog hrane in nadomestnih delov ter opremo in material za izgradnjo ISS. V posadki bosta tokrat tudi dve ženski, obe na svoji prvi misiji v vesolje.
V agenciji NASA zagotavljajo, da je raketoplan pred poletom v izvrstnem stanju, na misijo pa naj bi bila odlično pripravljena tudi posadka. Discovery je sicer najstarejši ameriški raketoplan, ki je še v uporabi. V vesolju je bil že 250 dni in je doslej opravil kakih 169 milijonov kilometrov. Med drugim je v vesolje ponesel vesoljski teleskop Hubble, kar velja za enega največjih uspehov tega raketoplana.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.