
Raziskovalci z nizozemske univerze za tehnologijo v Eindhovnu ter univerze za politehniko v Hongkongu so uspeli bombažno tkanino z uporabo polimerov preoblikovati v material za pridobivanje vode. Nova iznajdba omogoča absorpcijo vlage neposredno iz zraka takrat, ko je megleno in hladno, kar bi lahko omogočilo pridobivanje vode tudi na najbolj suhih območjih.

Kot so sporočili, lahko vsak kilogram teh vlaken absorbira približno 3,4 litra vode iz zraka. Ko temperatura v okolju naraste, se mikrostruktura materiala spremeni in spusti vodo. Ta proces se lahko ponavlja v nedogled, kar pomeni, da gre lahko pravzaprav za pravo samostojno napravo za zbiranje vode. Razpon med temperaturo, ko začne material zadrževati vlago, in temperaturo, ko vodo izpusti, je podoben temperaturnemu razponu, ki je značilen za puščave.
Ekipa strokovnjakov upa, da bodo lahko ta material uporabili za pridobivanje vode na sušnih obalnih območjih, kot je na primer namibijska puščava, kjer je padavin zelo malo, vendar oceanski zračni tokovi na območje pogosto prinesejo vlago.
Poleg pridobivanja vode v puščavah bi lahko posebno predelano tkanino uporabljali tudi v kmetijstvu. Vlakna bi lahko namreč po besedah strokovnjakov namestili v prst, kjer so posajene rastline. Pri nočnih temperaturah bi vlakna zbirala vlago iz ozračja, čez dan, ko bi temperature narasle, pa bi vodo spustila v zemljo.
Raziskovalci, ki se trudijo prilagoditi strukturo tkanine tako, da bi ta zadržala še več vlage, upajo, da bodo ideji prisluhnili morebitni vlagatelji in druge institucije ter da se bo nato lahko začela tudi množična proizvodnja.
Sicer podobne mreže že uporabljajo v Peruju, Čilu in Nepalu, a so odvisne od vetra, ki potiska meglo in vlago. Če vetra ni, ni vode, pravijo strokovnjaki. Pri novi iznajdbi veter ni potreben.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.