Izkop so opravili strokovnjaki iz univerze v Granadi ob navzočnosti dveh Kolumbovih potomcev, Jaimeja in Anunciada Colomba de Caravajala.
Znanstveniki so odstranili tkanino, s katero je bila prekrita grobnica Krištofa Kolumba in ki je zakrivala vrata v obliki ščita. Za njimi je bila skrinja z napisom: "Tukaj so kosti Krištofa Kolumba, prvega admirala Novega sveta". Strokovnjaki so nato iz grobnice vzeli še ostanke sina Hernanda Kolumba, ki so bili štiri stoletja pokopani za glavno ladjo v katedrali.
Že lani septembra so v kraju Santiponce blizu Seville izkopali tudi posmrtne ostanke brata slavnega morjeplovca Diega Kolumba. Vse skupaj pa so zdaj prenesli na univerzo v Granado, kjer jih bodo do zime analizirali. Strokovnjaki bodo za analizo najprej odvzeli vzorec kosti. Preučevali bodo predvsem kromosom "Y", kajti ta kromosom se prenaša z očeta na sina. Pri ugotavljanju oz. potrditvi, ali gre res za posmrtne ostanke Krištofa Kolumba, ki bo trajalo več mesecev, bodo sodelovali strokovnjaki iz univerze Saint-Jacques v Compostelli, iz Barcelone, Rima in Leipziga.
Namen študije je dognati, ali posmrtni ostanki iz katedrale v Sevilli pripadajo Krištofu Kolumbu, in ovreči ali potrditi drugo teorijo, po kateri naj bi bil Kolumb v resnici pokopan v Dominikanski republiki.
Krištof Kolumb se je rodil leta 1451 v Genovi, umrl pa je v Valladolidu v Španiji leta 1506. Njegove in sinove posmrtne ostanke so leta 1544 prenesli v Santo Domingo v Dominikanski republiki, leta 1795 pa so Španci zapustili Dominikansko republiko in domnevne posmrtne ostanke Kolumba odnesli s seboj na Kubo, od koder so jih leta 1898, po špansko-ameriški vojni vrnili v Španijo. Dominikanska republika medtem zatrjuje, da se pravi posmrtni ostanki slavnega morjeplovca nahajajo na njenem ozemlju, v Phare de Colomb.