Delo, ki ga podpisujeta Michael Baigent in Richard Leigh, povzema zgodovino inkvizicije od njenih začetkov v 13. stoletju v Franciji do njene današnje inkarnacije v podobi Kongregacije za doktrino vere. Kot je na današnji predstavitvi povedal urednik Aleksander Zorn, knjiga priča zoper totalitarizem kateregakoli sistema, ne le Cerkve. Knjiga Cerkvi tudi ne odreka drugih zgodovinskih zaslug, ki jih ta nedvomno ima, ampak vzame v pretres le tisto anomalijo, ki so jo kasneje prevzeli nacizem, fašizem, stalinizem in drugi totalitarni režimi. Prevod je delo Nataše Peternel.
Kot v uvodu zapišeta avtorja, bi bilo napačno, če bi inkvizicijo enačili s Cerkvijo. Ne glede na to, koliko je bila inkvizicija pomembna za katoliški svet, ostaja le eden od vidikov Cerkve. Celo v razdobjih svojega najhujšega divjanja je bila inkvizicija izpostavljena stalnemu tekmovanju z drugimi deli Cerkve, z bolj razsvetljenimi izmed meniških redov, z bratovščinami, kot so frančiškani, s posamezniki duhovniki, opati, škofi in prelati, ki so si iskreno prizadevali gojiti vrline, tradicionalno povezane s krščanstvom.
Michael Baigent in Richard Leigh v svojih delih znanstveno utemeljeno in strokovno razvozlavata mite in skrivnosti človeštva ter razlagata njihov pomen za današnji čas in za kolektivno zavest. S svojim načinom pripovedovanja pritegujeta široko bralsko občinstvo. Med njunimi deli so tudi mednarodne uspešnice Sveta kri in sveti gral (s Henryjem Lincolnom), Zgodba o kumranskih zvitkih ter Tempelj in loža.