Zanimivosti

Imperij: Kultna knjiga tudi v slovenščini

Ljubljana, 16. 09. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Časopis za kritiko znanosti je izdal slovenski prevod knjige <strong>Imperij</strong> italijanskega političnega filozofa Antonija Negrija in ameriškega literarnega teoretika Michaela Hardta. Delo analizira nastajajočo politično obliko svetovnega trga, hkrati pa predstavlja teoretični temelj za politično organiziranost.

Imperij - ena izmed teoretskih osnov za nova družbena gibanja
Imperij - ena izmed teoretskih osnov za nova družbena gibanja FOTO: Reuters

Imperij je, kot poudarjajo člani Političnega laboratorija, ki so se lotili prevoda knjige, ustvarjalna sinteza številnih filozofskih in teoretskih tokov, svoj navdih pa črpa predvsem iz tradicij delavskih, protikolonialnih, antipatriarhalnih in kontrakulturnih gibanj. Ker tematizira misel in delovanje zunaj hladnovojne izbire med kapitalističnimi oligarhijami in socialističnimi birokracijami, je Imperij postal ena izmed neizogibnih referenčnih točk novih globalnih družbenih gibanj, ki proti neoliberalni globalizaciji postavljajo globalizacijo pravic.

Prevod Imperija je kolektivno delo mladih intelektualcev in aktivistov, združenih v kolektiv Politični laboratorij, ki teoretsko delo združujejo s političnim angažmajem v gibanju. Kot so člani omenjenega kolektiva povedali na tiskovni konferenci ob promociji knjige, gre za delo, ki je izredno berljivo, prav zato, ker se vseskozi giblje na meji med strokovno literaturo in literaturo, ki pritegne širšo javnost. V Imperiju je posredovana eksplicitna politična agenda, ki pa je ob potovanju skozi petstoletno zgodovino politične filozofije, podana s širino, ki tej agendi daje legitimnost.

Potreba po slovenskem prevodu

"V Sloveniji ni "aparata" s katerim bi kritično zajeli realnost", poudarja Andrej Kurnik, član Političnega laboratorija. "Govoriti je potrebno o pravicah in ne o nacionalnih interesih", dodaja Kurnik, ki je prepričan, da prav Negrijeva in Hardtova knjiga predstavlja teoretični temelj za politično angažiranost in hkrati za odprtje novega komunikacijskega prostora , ki bo omogočil, da se ne bo končno spregovorilo o novih temah in se ne bo več govorilo le o "dostopih do odprtega morja".

Simpozij z Antonijem Negrijem

Politični laboratorij skupaj s Študentsko založbo, FDV, Filozofskim inšitututom ZRC SAZU, ČKZ, Dost je! (Ljubljana), Kanak Attak (Frankfurt), Multimedijalnim centrom (Zagreb), Iniciativo za ekonomsku demokratiju (Beograd), Ya Basta! (Trst), Sapienzo pirata (Rim) in Global Projectom (Padova) organizira tudi simpozij z naslovom "Protiimperij – za Evropo mnogoterih svetov", ki se bo pričel v petek (19.9.) ob 16. uri v predavalnici 7 na FDV.

Na simpoziju bo sodeloval tudi avtor knjige, Antonio Negri, poleg njega pa tudi Rastko Močnik (Filozofska fakulteta), Darij Zadnikar (Pedagoška fakulteta), Andrej Kurnik (Fakulteta za družbene vede), Jelica Šumič Riha (Filozofski inšitut SAZU), Rado Riha (Filozofski inštitut SAZU), Beppe Caccia (Občina Benetke), Andrea Olivieri (Ya Basta! Trst) in Barbara Beznec (Politični laboratorij). V soboto (20.9.) se bo odvilo več delavnic, na katerih bodo obravnavali tri teme. Razprava bo tako potekala o globalnem državljanstvu in državljanskem dohodku, intelektualni lastnini in biopolitiki ter o neoliberalnih strategijah na Balkanu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta