Na teleskopu Hubble, ki je astronome razveseljeval z doslej najbolj ostrimi posnetki oddaljenih kotičkov vesolja, je nastala težko popravljiva napaka, so sporočili iz ameriške vesoljske agencije Nasa.
Že sredi lanskega poletja je zaradi napake na kameri teleskop deloval s pomočjo nadomestne elektronike. Nedavno pa je na Hubblu prišlo še do kratkega stika, zaradi česar sta dve tretjini njegovih funkcij povsem neuporabni.
Brez napajanja je tudi kamera
Tehniki zdaj skušajo kamero ponovno preklopiti na primarne sisteme, da bi vsaj deloma povrnili delovanje teleskopa. Brez napajanja je namreč ostala naprava 'Advanced Camera for Surveys', ki jo je leta 2002 vgradila ena od ameriških vesoljskih misij, sestavljajo pa jo tri elektronske kamere in cela paleta posebnih filtrov.
Astronomi so zanj pripravljeni oditi na ulice
Januarja 2004 je Nasa odpovedala dolgo načrtovan polet, med katerim naj bi na Hubblu opravili vzdrževalna dela, zaradi česar je požela ogorčene proteste številnih znanstvenikov po vsem svetu. Ti in številni ameterski opazovalci vesolja so Naso zasuli s kupi pisem, da naj vendarle rešijo pribljubljen teleskop, saj je agencija načrtovala celo nadzorovano strmoglavljenje domnevno odpisanega satelita.
Novo vodstvo agencije se je oktobra lani odločilo, da bo obnovilo nekatere dele teleskopa. Vzdrževalna dela naj bi potekala še letos, stroški vesoljske misije, ki bi predvidoma trajala enajst dni, pa naj bi znašali kar 700 milijonov evrov. Tako naj bi Hubblu podaljšali 'življenje' do leta 2013.
'Rockstar' med vesoljskim plovili
Hubblov teleskop je za razvoj astronomije eden najpomembnejših vesoljskih plovil. Ameriški časnik Washington Post ga je zaradi tega poimenoval z vzdevkom 'Vesoljski rockstar'. Svojo misijo je pričel leta 1990 in je na Zemljo sprva pošiljal precej neostre slike, zaradi česar so ga morali že takoj na začetku popravljati. V času svojega obratovanja je znanstvenikom na Zemlji posredoval preko 750.000 dotlej nevidenih posnetkov vesolja, ki so pripomogli k večjemu razumevanju zvezd, razvoja galaksij in črnih lukenj. V višini 600 km nad Zemljo fotografira vesolje, ne da bi na kvaliteto vplivali učinki zemeljske atmosfere.
Vesoljski observatorij je svoje ime dobil po ameriškem astronomu Edwinu Hubblu (1888-1953), skupaj pa sta ga razvili ameriška Nasa in evropska Esa. Teleskop tehta enajst ton in je dolg 13 metrov. Zemljo obkroži v 96 minutah, njegovo glavno teleskopsko zrcalo ima premer 2,4 metra, za napajanje pa skrbijo sončne celice.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.