Po mnenju ameriških vesoljskih strokovnjakov je bila to najbolj tvegana naloga med sedanjim četrtim posodabljanjem skoraj 12 let starega teleskopa po letu 1993, ko so vzdrževalci z Zemlje teleskop obiskali prvikrat.
V nadzornem centru za operacije z vesoljskim teleskopom v Greenbeltu v ameriški zvezni državi Maryland so ob 15.02 po srednjeevropskem času začeli teleskop priključevati na elektriko, da bi videli kako deluje nova razdelilna omarica PCU (Power Control Unit), ki so jo v nadzornem centru v Houstonu v ameriški zvezni državi Teksas poimenovali električno srce teleskopa.
Teleskop je bil prvič dolej več ur brez elektrike. Če operacija, ne bi uspela, bi morali dve milijardi dolarjev vreden teleskop zavreči in pridružil bi se tisočem vesoljskih odpadkov, ki obkrožajo Zemljo.
Columbia s sedmimi ameriškimi astronavti se bo na Zemljo vrnila predvidoma 12. marca.
Prvi testi iz vesoljskega centra Goddard v Greenbeltu, ki nadzoruje delovanje omenjenega teleskopa, so tudi pokazali, da nova naprava uspešno deluje. Vodja poleta Bryan Austin je ob tej priložnosti čestital obema astronavtoma, Johnu Grunsfeldu in Ricku Linnehanu, saj naj bi s tem opravila doslej najtežji vesoljski sprehod v zgodovini agencije NASA.