V vesolju smo sami, pravi Howard Smith, vodilni astrofizik na Harvardu, potem ko je preučil kar 500 planetov. Razmere na njih, je ugotovil, so preprosto preveč ostre, da bi se lahko razvilo življenje. Vse kaže, da so ekstremne razmere pravilo, gostoljubna Zemlja pa je le izjema, ki ga potrjuje. “Ugotovili smo, da se ostali planeti in sončni sistemi močno razlikujejo od našega. Sovražni so do življenje, kakršnega poznamo,“ je dejal.
Spomnil je na vznemirjenje, ki je strokovnjake obšlo, ko so odkrili zvezdo HD10180. Ugotovili so namreč, da okoli nje kroži planet, ki po velikosti, pa tudi po videzu precej spominja na Zemljo. A tu, pravi Smith, se podobnosti končajo. Planet namreč kroži precej bližje zvezdi kot Zemlja Soncu. To pa pomeni, da je na njem prevroče za življenje, da je sevanje premočno in da nima lastne atmosfere.
Nikakršnega upanja ni, da bomo v vesolju našli življenje, torej pravi Smith, s čimer pa se ne strinjajo vsi njegovi kolegi. Pred kratkim je skupina znanstvenikov namreč javno zatrdila, da življenje v vesolju 100-odstotno obstaja. Steven Vogt z newyorškega inštituta Carnegie pa je šel še korak dlje in dejal, da bomo živa bitja našli na septembra odkritem planetu, ki kroži okoli zvezde Gliese 581.
Kdo ima torej prav? Poglejte in preberite si, kdaj in kako bomo res dokončno izvedeli, če smo sami v vesolju!
KOMENTARJI (199)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.