V pozdravnem govoru je avstrijski predsednik Thomas Klestil poudaril geografski položaj Gradca, ki leži nedaleč od Slovenije, Madžarske in Hrvaške, tak položaj pa je po njegovih besedah "lahko prej prednost kot grožnja", so poročale tuje tiskovne agencije.
Da bi upravičili laskavi naziv, so v Gradcu zastavili ambiciozen program prireditev, mesto pa bo ob tej priložnosti bogatejše tudi za vrsto novih stavb. Tako so oktobra letos že odprli Mestno dvorano (Stadthalle), nekatere zgradbe pa bodo končane med letom. Prireditve na temo evropske kulturne prestolnice so se začele že minuli četrtek, ko je mesto razgibalo več spektakularnih uličnih projektov, med njimi senčna igra s stolpom na Grajskem hribu (Schlossberg), v Mestnem muzeju (Stadtmuseum) pa bodo v nedeljo odprli tudi razstavo z naslovom Jože Plečnik in Ljubljana.
V Gradcu je tako že dobil novo podobo Glavni trg, odprli pa so tudi novo večnamensko dvorano Helmuta Lista (Helmut List Halle), v kateri bo potekalo več prireditev v okviru Gradca 2003. Poleg tega se gradi Hiša umetnosti (Kunsthaus), ki naj bi jo odprli jeseni 2003. Gre za moderno zgradbo londonskih arhitektov Petra Cookunda in Colina Fourniera, ki deluje kot velikanski zračni mehur, položen na betonske stebre. Arhitekta sta stavbo označila kot "Prijaznega vesoljca", ljudje pa so jo poimenovali kar "Modri mehur".
Še posebej pa vzbuja pozornost projekt newyorškega umetnika Vita Acconcija, ki je načrtoval umetni otok na reki Muri. Otok povezuje stari del mesta z Mariahilferplatzom in lahko naenkrat sprejme 300 obiskovalcev, ki lahko obiščejo kavarno; najmlajšim je namenjeno otroško igrišče, otok pa vsebuje tudi amfiteater.
Med razstavami je tudi postavitev, naslovljena "M_ARS. Art and War" v Novi galeriji (Neue Galerie), ki bo raziskovala, kako kultura, umetnost in mediji obravnavajo vojaške pojave v družbi. Glasbeni sladokusci bodo v letu 2003 v Gradcu lahko med drugim prisluhnili glasbenikom gledališča Mariinsky iz Sankt Petersburga, ki jih bo v prestolnico avstrijske Štajerske pripeljal skladatelj Valerij Gergiev in bodo v graški operi hiši izvajali dela Stravinskega in Čajkovskega. Poleg ruskih glasbenikov bo v glasbeni seriji Ikone 20. stoletja nastopila vrsta znanih orkestrov, med njimi Simfonični orkester RTV Slovenija.
Ljubitelje plesa bo denimo razveselil obisk ikone plesnega gledališča Sashe Waltz, ki bo tokrat prvič v svoji karieri obiskala Avstrijo. V predstavi "insideout" se bo osredotočila na spremembe življenjskega stila, statusnih simbolov in vrednot. Sicer pa je "insideout" koncipiran kot razstava, koncert in plesni performans obenem.
Gradec bo v vlogi evropske kulturne prestolnice zamenjal belgijski Brugges in špansko Salamanco, kulturni prestolnici leta 2002. Dejstvo, da bo Gradec leta 2003 edina evropska kulturna prestolnica, pa je bolj izjema kot pravilo. Ideja evropskih kulturnih prestolnic se je leta 1985 porodila bivši ministrici za kulturo Grčije Melini Mercouri. Tako so kot prve laskav naziv leta 1985 nosile Atene, leta 2000 pa je to vlogo prevzelo kar osem mest.