Ogromni bagri, plovila in jeklene konstrukcije so bile ustvarjene, da v čimkrajšem času izkopljejo čim več materiala, ga transportirajo naenkrat in tako zmanjšajo stroške proizvodnje ter transporta. Megalomanski projekti 'se splačajo' na dolgi rok, saj so ekstremno dragi za proizvodnjo in potrebni obnove.
Kako se lahko upravlja take pošasti, koliko so zmogljive in koliko goriva porabijo za svoje obratovanje? Ali so takšni stroji brezčasni in neuničljivi zaradi svoje velikosti in masivnosti? Ker je vsaka stvar minljiva, so tudi ti stroji že končali kot staro železo zaradi okvar ali preprosto zaradi neekonomičnosti njihovega obratovanja.
Največji 'kiper' tovornjak na svetu je sicer Liebherr T 282B. Razvit in izdelan je bil v Nemčiji leta 2004. Je gigant z 90-litrskim pogonskim agregatom in 3650 konjskimi silami. Prazen tehta 203 tone in je sposoben peljati 265 ton tovora 65 kilometrov na uro. Cena osnovnega modela je 2,8 milijona evrov.
Poglejte si še druge megastroje in preberite, kakšne lastnosti imajo.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.