Kapsula je v Zemljino atmosfero vstopila s hitrostjo 40.000 km/h, nakar naj bi njen pospešek zavrli s pomočjo padala. Pred preveč trdim pristankom na tleh so jo nameravali prestreči s helikopterji, vendar pa operacija ni uspela, saj se padalo ni odprlo. Sonda je s hitrostjo okrog 160 km/h treščila v puščavi ameriške zvezne države Utah.
Pristanek so spremljale številne televizijske ekipe, ki pa so namesto mehkega pristanka posnele hitro približevanje Genesisa in njegov nenačrtovan pristanek. Kapsula se je ob stiku s tlemi raztreščila.
Znanstveniki so upali, da bodo s pomočjo delcev Sončeve atmosfere, ki naj bi jih ob vrnitvi na Zemljo pripeljala sonda, pojasnili razvoj sončevega sistema in nastanek planetov. S pomočjo Genesisa naj bi dobili nov nezemeljski material, potem ko sta v 70-ih letih prejšnjega stoletja vesoljski misiji ZDA in tedanje Sovjetske zveze s površja Lune prinesle vzorce.
Strmoglavljenje Genesisa pomeni nov udarec za ameriško vesoljsko agencijo Nasa. Misija se je začela leta 2001, stala pa je 264 milijonov dolarjev. Po mnenju strokovnjakov Nase ostaja nekaj upanja, da so vzorci z Genesisa še uporabni za raziskave.