Baklava, sladica iz vlečenega testa, zdroba in pistacij, je prvi turški izdelek, ki je pridobil ta status.
Turška sladica je eden od 16 izdelkov, ki ne prihajajo iz EU, med katerimi je tudi čaj darjeeling iz Indije. Evropska komisija je v četrtek priznala tudi poseben status nekaterih izdelkov iz Grčije in Velike Britanije.
Zaščitila je grški češnjev paradižnik s Santorinija, ki je značilno sladek predvsem zaradi dolgotrajne izpostavljenosti soncu in vulkanske prsti. Paradižnik se je tako pridružil siru feta. Velika Britanija pa je dosegla zaščito yorkširskega wensleydaleja, kremnega belega sira, ki ga že od 11. stoletja izdelujejo v severnem Yorkshiru. Sir se pridružuje drugim izdelkom, kot je škotski divji losos.
Turčija se za članstvo v EU uradno poteguje že od leta 1987, vendar pridružitveni proces od takrat le počasi napreduje. Njena živila pa so očitno zelo priljubljena v tujini. Med drugim se je turška kava letos uvrstila na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine.
Zanimivosti
FOTO: Turška baklava postala zaščitena
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
STA/J.R.
Komentarji
3
Medtem ko se Turčija že leta trudi približati Evropski uniji, je njena hrana to očitno dosegla brez težav. Turška baklava iz Gaziantepa je pridobila evropski zaščiteni status.
UI
Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.