Imajo jo na Dunaju, pa v Münchnu, Torinu, Londonu in New Yorku. Čeprav so prvo mačjo kavarno odprli konec 90. let v Tajpeju na Kitajskem, pa so Japonci tisti, ki so idejo takoj posvojili in od tam se je trend razširil po celem svetu. In zdaj smo prvo mačjo kavarno dobili tudi pri nas. Zanjo sta se odločila ljubitelja živali Robert Sankovič in Tina Piskač Sedej, potem ko jima je za tovrstne kavarne, ki kot gobe po dežju rastejo po Evropi, povedala prijateljica.
Bila sta tako navdušena, da sta se odločila, da bosta to izkušnjo ponudila tudi Slovencem. Tako želita mačke približati vsem, ki jih ne poznajo, in tistim, ki bi mačke sicer imeli, a jih iz takšnih in drugačnih razlogov ne morejo. "Zavedamo se, da je v mestu težko najeti stanovanja, ki dopuščajo živali, ter stroškov in odgovornosti, ki nastanejo s hišnimi ljubljenčki, zato je naša kavarna kot nalašč za vse ljubitelje mačk in tiste, ki jih boste še vzljubili," pojasnjuje Tina, ki že 15 let vdano služi svojemu mačkonu Pikiju.
Kot pojasnjujeta lastnika, je bil pri urejanju kavarne največji izziv zadostitev vsem higienskim zahtevam. Živali namreč ne smejo imeti dostopa do živil, hrana mora biti torej strogo ločena od prostora, kjer se mačke zadržujejo. Drug problem pa je bil vhod, ki so ga morali dodatno zastekliti, da bi tako preprečili morebitne pobege kosmatink. Tudi sicer je prostor popolnoma prilagojen mačjim prebivalkam, saj so tam 24 ur na dan. "Tukaj spijo, jejo, se igrajo in zabavajo. To je njihov dom. Naredili smo jim stenski poligon in zanje oblazinili veliko pohištva, igrala pa so izdelana in postavljena tako, da se lahko mačke kadarkoli umaknejo, ko želijo malo miru," pravi Tina.
In kdo pravzaprav so glavne zvezde nove kavarne? V kavarni Cat Caffe Ljubljana živita dve predstavnici pasme maine coon, poskočna Nina in umirjena Meri, radovedna in scrkljana muca pasme devon rex Chilli ter igriva modrooka sveta birmanka Diva, štiri mačje dame pa "kroti" še prikupni domači črni muc Jonas, nekdanji varovanec ljubljanskega zavetišča za živali. Jonas ima poleg krotenja samičk prav posebno nalogo. Je ambasador akcije opozarjanja na problematiko zapuščenih živali. "Čeprav kavarna ni ogromna, bomo z veseljem sprejeli kakšnega strokovnjaka, ki bo predaval na to temo," še pravi Tina, ki upa, da bodo po obisku kavarne gostje nad mačkami tako navdušeni, da bodo tudi sami posvojili katero od brezdomnih muc.
In ker so mačke v tej kavarni kraljice zaradi njih obstajajo tudi določena pravila, ki jih morajo upoštevati vsi obiskovalci. Tako si morajo ob vstopu najprej razkužiti roke, da se tako ohranja higiena, v samem prostoru pa se morajo držati pravil vljudnega obnašanja v mačji družbi: mačk ne smejo hraniti, saj je človeška hrana zanje neprimerna, ne smejo jih vleči za rep, ušesa ali dlako, med spanjem jih ne smejo motiti, prav tako jih ne smejo sami jemati v naročje, ampak izbiro crkljanja prepustijo mačji gospodi. Lastnika kavarne še pravita, da je fotografiranje mačk zaželeno, vendar brez bliskavice. Prepovedano pa je tudi povzročanje hrupa.
"Naše mačke so socializirane in vzgojene, vendar vseeno poudarjamo, da gostje z njimi rokujejo na lastno odgovornost – ne mi ne mačke ne odgovarjamo za morebitne praske, do katerih bi prišlo zaradi nespoštovanja pravil vedenja," zaključi lastnica mačje kavarne.
V spodnji galeriji si poglejte še mačje kavarne drugod po svetu
KOMENTARJI (187)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.