V soboto smo bili priča največji polni luni po letu 1993. Luna je bila videti večja in svetlejša kot sicer, ker je bila še posebej blizu Zemlje. Vsaj navidezno je bila luna največja ob vzhodu, od običajne lune pa je v povprečju večja za 14 odstotkov in svetlejša za 30 odstotkov.
Luna je od Zemlje oddaljena v povprečju 384.400 kilometrov, vendar pa njena orbita okrog našega planeta ni popolnoma pravilen krog, ampak elipsa. Ena stran je tako za približno 50.000 kilometrov bližje od druge, bolj oddaljene. Luna tako vsak mesec oziroma vsakih 29 dni in pol, kolikor traja njena pot okrog Zemlje, doseže to nam najbližjo točko, imenovano perigej, samo enkrat ali dvakrat v letu pa se zgodi, da to sovpada s polno luno. Prav temu pojavu smo bili tokrat priča. Naslednjo luno velikanko lahko pričakujemo leta 2029.
Andreja Gomboc s Fakultete za matematiko in fiziko je glede sobotnega položaja lune, ko je bila videti svetlejša in večja kot ponavadi, dejala: "To je poseben pojav, ki se ponovi vsakih 18 let, ko je luna hkrati polna in najbližje Zemlji. Letos posebnih astronomskih pojavov predvidoma več ne bo, bo pa naslednje leto junija prehod Venere čez Sončevo ploskev, kar se je nazadnje zgodilo leta 2004."
Če imate fotografije ali videoposnetke sobotne polne lune, jih prosimo pošljite na 24ur.com@pop-tv.si. Pripišite, da dovolite brezplačno objavo. Navedli vas bomo kot avtorja.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.