"Med eksponati smo imeli tudi rekonstrukcijo slovite slike Laibach Kunsta na kateri je skodelica s svastiko, ki so je bila leta 1985 močno poškodovana, da so jo po nekaj dneh umaknili. Tu smo jo spet obesli, spodaj pa postavili instalacijo po zgledu Marine Abramović s kupom orodja in rezil. Ob odprtju sicer nismo neposredno pozvali obiskovalce, a so si jo ti, po zgledu izpred 30 let, privoščili in jo dobesedno zdemolirali. Zgodovina se torej ponavlja, slika je bila ponovno uničena, kaj je od nje ostalo, pa si lahko ogledate na razstavi," je dogajanje ob odprtju razstave Ausstellung Laibach Kunst Kontinuiteta čiste forme povedal Viktor Bernik, vodja galerije GalerijaGallery.
Osrednja razstavljena dela v GalerijiGallery predstavljajo rekonstrukcijo in interpretacijo napetih dogodkov v povezavi z Laibachovo aktivnostjo v hrvaškem glavnem mestu v začetku osemdesetih. Razstavljeno je tudi inkriminirano tihožitje Natura Morta, ki je bilo na zagrebški razstavi glavni predmet spora, slika pa je bila tudi močno poškodovana. Na pričujoči razstavi je delo rekonstruirano, dekonstruirano in čisto kot solza. Čista forma se z uporabo starih in novih razstavljenih del nadaljuje kot rekontekstualizacija retroavantgardne provokacije osemdesetih, kot razkrinkanje družbene nevroze, umeščene v drug čas in prostor, razstava pa se paralelno dotika tudi popularnega koncepta zgodovinjenja v sodobni umetnosti, ki že postaja novi žanrski jezik sam po sebi.
Pri pričujoči razstavi pa ne gre zgolj za retrospektivo oziroma za ponovno uprizoritev neke zgodovinske razstave, ampak za dogodek, ki korespondira s tukaj in zdaj. O tem nam priča tudi stalna in intenzivna prisotnost Laibacha v domačem, pa tudi evropskem in svetovnem kulturnem prostoru, kjer je ta skupina že desetletja vodilna in najprodornejša umetniška formacija iz Slovenije.
Utrinke z razstave si oglejte v fotogaleriji!
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.