Na prireditvi, ki zaznamuje martinovanje, ko se mošt spremeni v vino, ljubitelji dobre kapljice poskušajo različna mlada vina in kulinariko na več kot 80 stojnicah. Za dobro voljo skrbijo godci, pevci in plesalci.
"Ljubljanska vinska pot želi doseči večjo prepoznavnost izvrstnih slovenskih vin in vinarjev in je namenjena tako Ljubljančanom kot vsem ostalim obiskovalcem. Ponuja možnost, da se splete vez med prestolnico in vinorodnimi območji v državi," je dejal organizator prireditve Rado Stojanovič.
Prireditev je hkrati promocija Ljubljane in Slovenije kot enološko, kulinarično in turistično zanimive destinacije.
Stojnice, ki so razporejene ob bregovih Ljubljanice, po ulicah, trgih in mostovih stare Ljubljane (na Mestnem in Ribjem trgu, na Čevljarskem mostu ter vzdolž Stritarjeve ulice), gostijo vinarje in ponudnike kulinaričnih dobrot. Slednji so praviloma razporejeni po vinorodnih okoliših, s čimer obiskovalci dobijo tudi občutek o ponudbi posameznih zaokroženih območij, pravi Stojanovič.
Letos se predstavlja okrog 75 vinarjev iz celotne Slovenije, kar je manj kot lani, ko jih je bilo 120. "Razlog temu so lokalna oz. domača martinovanja, pa tudi kriza malce vpliva na osip vinarjev," meni Stojanovič, ki je kot organizator sicer zelo zadovoljen s prireditvijo.
"Obisk je odličen, kajti že doslej se je po vinski poti sprehodilo več kot 5000 ljudi," ocenjuje Stojanovič. Vsako leto sicer prireditev privabi med 6000 in 7000 ljudi.
Ljubljanska vinska pot tradicionalno poteka v Ljubljani že več let. Prireditev, ki jo je omogočil Zavod za turizem Ljubljana, je sicer nekakšen uvod v Slovenski festival vin in kulinarike, ki bo potekal 17. in 18. novembra.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.