Čarovništvo lahko razumemo z različnih vidikov. Ena od njegovih plasti je mitična plast, ko se čarovnice povezujejo z dušami umrlih, ki naj bi v določenih delih leta krožile naokoli, pravi o tem raziskovalka Mirjam Mencej.
Čarovnica ima po definiciji sposobnost pošiljati svojo dušo iz telesa. Še vedno v nekaterih delih Slovenije različne lučke, plamenčke povezujejo z nadnaravnim, pravi Mencejeva, sicer predstojnica oddelka za etnologijo in kulturno antropologijo na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani.

Včasih te lučke pojasnjujejo tudi na racionalen način, da npr. trohni les ali da letijo kresnice, vendar v kolektivni tradiciji ostaja povezovanje z nadnaravnim, pravi.
Na balkone, okna ali ob vhodna vrata 31. oktobra zvečer postavljamo izdolbeno bučo z izrezanimi očmi in usti, v njeni notranjosti pa gori sveča. Nekatere šole, knjižnice in muzeji pa že prej organizirajo različne delavnice, na katerih otroci izrezujejo buče ali že izrezano prinesejo s seboj in potem tekmujejo, čigava je lepša.
Noč čarovnic, ki poteka z 31. oktobra na 1. november, izhaja iz anglosaške tradicije. 1. novembra, ki se začne po nekdanjih predstavah že na večer prejšnjega dne, so Kelti praznovali dan, ko se je po njihovem koledarju začelo zimsko obdobje. Leto so namreč delili le na poletje in zimo. V praksi to pomeni, da gre za simbolno umiranje narave, medtem ko se pri nam bolj domačem pustu praznuje njeno prebujanje.
Halloween v ZDA praznujejo predvsem otroci, ki našemljeni v čarovnice in duhce na predvečer hodijo od vrat do vrat z besedami "Trick or treat", kar pomeni vabilo k darovanju, sicer naj bi dom zadela nesreča. Po domovih jih obdarijo z bonboni, dobijo pa lahko tudi denar. Beseda halloween sicer izvira iz izraza All Hallow Even, ki pomeni večer vseh svetih.

KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.