Vang Džjašun si je pred leti z bratom razdelil očetovo premoženje. Očitno se nista dobro zmenila, saj sta se močno sprla in stvar je šla tako daleč, da je Džjašun blokiral dovoz do bratove hiše. Ta ga je zato tožil, sodišče pa mu je dalo prav. Džjašun se je večkrat neuspešno pritožil, a puške še ni vrgel v koruzo.
Stvar se je namreč dodatno zapletla, ko so oblasti mesta Ši'an predstavile načrt o gradnji nove ceste. Trasa ceste naj bi šla tudi po zemlji, kjer ima Džjašun hišo, kar je pomenilo, da bi jo morali podreti, on pa bi se moral z družino preseliti drugam. Ob primerni odškodnini seveda.
Predstavniki lokalnih oblasti so se z lastniki zemljišč in nepremičnin dogovorili o selitvi, razen z Džjašunom. Cesta je bila (skoraj) končana že lani septembra, a je še vedno niso odprli, saj Džjašunova hiša še vedno stoji sredi ceste.
Glavni protagonist pravi, da se ne bo izselil, razlog za to pa ni denar. Zahteva namreč, da mora sodišče spet preučiti spor, ki ga ima z bratom.
Primeri, da se Kitajci zaradi gradenj ne želijo izseliti iz svojih domov, so v tej azijski državi kar pogosti. Precej je odmeval primer 75-letnega Džuanga Longdija, ki nikakor ni želel zapustiti svoje vasi Pangjang v provinci Džjangsu. Investitorji so ga poskušali k pameti spraviti tako, da so iz nekega jarka speljali vodo, ki je poplavila del hiše. Longdi, ki sicer zdaj zaradi slabega stanja hiše razmišlja, da bi se preselil, je takrat dejal: ''Če lahko oni gradijo reke, lahko jaz zgradim most.''
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.