
Nasin vesoljski teleskop Chandra je ujel trčenje dveh galaksij. Fotografija, ki jo je Nasa objavila na svojih spletnih straneh, razkriva oblak rožnatega prahu, ki je nastal med trčenjem večje in manjše galaksije. Gre za infrardeč posnetek, ki prikazuje trenutek po trčenju dveh galaksij, ki sta od Zemlje oddaljeni okoli 60 milijonov svetlobnih let.

Manjša galaksija (na sliki spodaj levo) se je zaletela v večjo z imenom NGC 1232, po trčenju pa je nastal velik udarni val. Med trkom galaksij so se sprostili plini, ki so oblikovali rožasti oblak okoli galaksij, v katerem so temperature okoli 6 milijonov stopinj Celzija. Oblak že ima videz kometa. Prav zaradi izredno visokih temperatur je oblak plina viden zgolj z infrardečo svetlobo.

Zdaj so na vrsti strokovnjaki, da preučijo posnetek in nam razkrijejo čim več podatkov o tem, kaj se zgodi z galaksijama med trkom in kako na osnovi takšnih trkov v našem oddaljenem vesolju nastajajo vedno nove in nove galaksije.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.