
Pri kalifornijski obali so opazili zanimiv pojav, ko morje ponoči sveti s svetlomodro fluorescentno barvo. Ta pojav je povsem naraven, povzroča pa ga bioluminiscentni fitoplankton.

Izraelski znanstveniki pa so pred kratkim ugotovili, zakaj plankton sveti. Pojasnili so, da naj bi se plankton svetil, ker je pojedel svetlečo bakterijo, ki pa je ne more prebaviti. Ker plankton svetleče bakterije ne prebavi, se začne svetiti tudi sam in postane tarča svojih plenilcev – rib. Te ponoči zlahka opazijo svetleči plankton in ga tudi veselo pojedo. Svetleča bakterija pa ima to srečo, da je ne prebavi niti riba.

In kdo ima od tega korist? Največjo korist ima od tega bakterija, saj ribin prebavni trakt za njo predstavlja raj – varno mesto polno hrane, hkrati pa tudi varno transportno sredstvo do odprtega morja.
Če se sprašujete, zakaj potem plankton privablja ta bakterija, ki predstavlja potem njegovo največjo nevarnost, pa morate vedeti, da planktonov nagon govori, da je na svetlobi dovolj organskega materiala. V temnih globinah oceana je namreč količina hrane zelo omejena, zato je za plankton tveganje, da poje tudi svetlečo bakterijo manjše kot pa tveganje, da ne dobi zadosti hrane.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.