Si še lahko predstavljate svet brez mobitela ali računalnika? Nekoč le redka "dobrina", sedaj pa del vsakdana, brez katerega ne gre. Nekdaj je bila elektronika le nekaj, kar si občasno potreboval, stvar ni bila za zabavo, toda z višjim standardom je elektronika postala tudi del zabave, za ustvarjalce pa zelo dobičkonosen trg. Če smo včasih imeli mobitel le za to, da smo nekoga poklicali, pa je zdaj telefon postal napravica, na kateri imamo vse, od fotoaparata, do iger (katerih razvijalci so postali milijonarji). Enako velja tudi za računalnike, napredek je vsakoletni, kolikor bolj so napredni računalniki, toliko bolj so napredne igre in obratno.
"Igre so postale veliko bolj dostopne, tudi same konzole so naredile velik preobrat, kajti cenovno so poslate zelo dostopne. Dostopnost je seveda pomagala pri tem, da so se igre širile ... Pač vse imamo na dosegu rok," nam je dejal Mitja, član skupnosti Pretep.si. Kaj pa računalniki proti konzolam, kdo je pravi igralec? "Še vedno velja, da, ko si oseba sestavi računalnik z namenom, da bo igral igre, pride to dražje, to počno recimo le zanesenjaki. Tukaj tudi pride kdaj do malega rivalstva, kajti pojavi se vprašanje, kdo je pravi igralec, ta na konzoli ali ta na računalniku? Mislim pa, da se gre le zato, koliko osebi pomeni tudi tehnični vidik igranja (visoka ločljivost ...). Ni pa tukaj več samo konzola in računalniki ... Igre so povsod, na prenosnih računalnikih, telefonih, tablicah ..."
Sejem je bil med drugim posvečen tudi izobraževanju in okroglim mizam ter praktičnim delavnicam. Na sejmu pa ste si poleg iger lahko ogledali tudi drone, 3D tiskalnike, lesene tipkovnice, zaigral si lahko hokej z robotom, si ogledal demonstracijo simulatorja streljanja z vodeno raketo za vojsko, svoj kotiček so dobili tudi radioamaterji ...
Igričarski del je bil velik del sejma, na voljo so bile različne igre, ki si jih lahko poskusil, priredili so celo več turnirjev: "Pretep.si smo edina slovenska tekmovalna skupnost, ki igrajo na tekmovalni ravni v borilnih video igrah. Pri nas je pravilo, da je naša osnovna platforma konzola, na vseh turnirjih je seveda vedno enaka verzije konzole, tako imajo vsi enake pogoje igranja. V Slovenijo za zdaj še ne moremo privabiti velikih pokroviteljev, to je le del našega prostega časa ... za primer - na Ultra Street Fighter turnirju v San Franciscu, je nagradni sklad visok skoraj pol milijona evrov, seveda so zraven največje svetovne računalniške firme."
Tekmovalni del v igrah ste lahko preko spleta spremljali tudi v živo:
Kaj pa dekleta v igrah? "Še vedno so zelo v manjšini, nekje deset proti ena, toda te, ki so v igrah, so popolnoma enakovredne moškim in obvladajo igre. Tudi sami proizvajalci iger stremijo k temu, da bi pridobili žensko publiko, rekli so tudi, da bi najlažje to dosegli, če bi imeli več ženskih razvijalk, kot na primer Roberta Williams, ki je ustvarila legendarno serijo King's Quest in Phantasmagorio." je dodal Mitja.
Entertainment Software Association je lansko leto naredil raziskavo, da je povprečni ameriški igralec star 31 let, med njimi pa je celo 48 odstotkov žensk (od leta 2010 je to 40 % narast). Interactive Software Federation of Europe je leta 2012 naredil raziskavo v Evropi in razmerje je bilo celo 45 : 55, na Finskem je bilo razmerje najbolj tesno, in sicer 49 : 51 v prid moškim. Na sejmu smo srečali kar nekaj deklet, ki so z veseljem poprijele konzole in miške, med njimi tudi Anjo in Špelo: "Veliko mojih prijateljic igra igre, tako sem tudi jaz prišla v to, mislim, da večina moje ženske družbe. Zelo popularne so masovne spletne računalniških igre, kot je War of Warcraft ... Naj bi bile neke govorice, da so dekleta v računalniških igrah redke, toda nimam tega občutka, vsaj v moji družbi ne."
Povprašali smo jo, kako je kot ženska fotografirati gole lepotice: "Mislim, da imamo ženske pri tem celo malo prednosti, ker lažje navežemo stik, bolj razumemo, kaj je lepega na ženski - mišljeno iz estetskega vidika. Kar se tiče samega fotografiranja ... fotografski poklic je načeloma mišljen kot moški poklic - že zaradi tehničnega vidika, nošenja opreme ... kar pa se tiče moških fotografov, profesionalni fotografi s tem nimajo težav, medtem ko fotografi, ki se še uveljavljajo, pa jim mogoče še malo dela ego. Še posebno, ko sem začela delati za Playboy, niso razumeli, kako je lahko ženska prišla do Playboya kot fotografinja." In kako se je znašla v Playboyevem svetu? "Playboy je bila moja velika želja. Po priporočilu znanke sem poslala svoj portfolio, ko so si ga ogledali, so me poklicali na razgovor in sledilo je testno fotografiranje. Tako sem zdaj že pet let uradna Playboyeva fotografinja."
Kot smo že pisali, je Playboy naznanil, da v njem ne bo več golih žensk. "Američani pač znajo narediti dobro reklamo, tudi s tem si delajo reklamo. Načeloma je v določenih revijah že zdaj manj golote, odvisno od same države ... Tudi Američani že nekaj časa delajo na tem, da zakrivajo določene dele. Poleg tega, da so si naredili super reklamo, pa bomo zdaj dobili tudi več deklet, ki se prej niso hotele fotografirati zaradi golote.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.