V tej azijski državi vsako leto organizirajo tridnevne vojaške tabore, s katerimi želijo udeležencem pokazati v praksi, kako se zagotavlja nacionalna varnost. Ta je v državi, ki je s svojo sosedo Severno Korejo v zelo napetih odnosih, še kako pomembna.

Eden izmed šestih kampov se izvaja tudi v okolici mesta Bucheon, zahodno od prestolnice Seul, kjer se poti okrog 250 civilistov. Med njimi je tudi nekaj srednješolcev.
Namesto da bi raje ostali doma na toplem, se prostovoljci, oblečeni v bele maskirne uniforme, raje urijo na vojaških poligonih, kjer se temperature v teh dneh gibljejo okrog 10 stopinj Celzija pod ničlo. ''Na začetku je bilo zelo težko, saj so me mišice zelo bolele,'' je za medije povedal 18-letni Kim Myung-jin. ''V napetih situacijah zaupam svojim inštruktorjem, hkrati pa bolje razumem težko vojaško življenje.''
V Južni Koreji v nasprotju s Slovenijo še vedno poznajo obvezno služenje vojaškega roka za moške, ki traja dve leti, opraviti pa ga morajo med maturo in 30 letom starosti.
Taborov, ki se izvajajo od leta 2003 naprej, se je doslej udeležilo okrog 18.000 ljudi obeh spolov in starosti. Najstarejši udeleženec nasploh je bila 49-letna gospodinja, so povedali vojaški uradniki. ''Kamp komandosov, kjer civiliste poučimo o zagotavljanju nacionalne varnosti, je dobra motivacija, da ljudje začutijo pripadnost državi,'' je dejal podpolkovnik Kim Jong-tak. ''Po koncu urjenja pričakujemo, da bodo ljudje napolnjeni z upanjem in željo po izzivih, ne pa da se bodo počutili osamljene in neučinkovite. Vedno morajo razmišljati o sloganu kampov: 'Naredimo nemogoče mogoče'.''
Nekaterim udeležencem je tabor vsaj za nekaj časa res spremenil življenja. ''Ko pridem ven, bom dobra do svoje matere in očeta, ki jima bom z veseljem pomagala,'' je povedala 15-letna Woo Seung-yeon.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.