
Dan svetega Patrika ali po irsko Lá Fhéile Pádraig je primarno religiozni praznik, poimenovan po krščanskem misijonarju svetemu Patriku. Ta je umrl 17. marca 461, o njem pa se je začelo govoriti šele v 8. stoletju, ko so začeli slaviti njegove relikvije.
Dan svetega Patrika, ki ga praznujejo tako rimokatoliki, anglikanci, pravoslavci in luterani, je postal na Irskem uradni praznik že v zgodnjem 17. stoletju in se postopoma razvil v praznik praznovanja irske kulture. Ta dan je sicer pri njih dela prost. Leta 1995 je takratna irska vlada začela s kampanjo, da se praznik izkoristi za promocijo turizma in države nasploh.
Irci svoj praznik tradicionalno sicer začnejo z obiskom cerkva, oblečeni pa so v zelena oblačila z znakom deteljice – po verovanju je namreč sveti Patrik prav s podobo deteljice Ircem v predkatoliški dobi razložil pomen Svete trojice. Na ta dan je veliko Ircev oblečenih v škrate s kosmato brado, ki v otoški državi veljajo za priljubljena mitološka bitja in so se sčasoma razvila v še en nacionalni simbol.
Popoldne je rezervirano za velika praznovanja in parade z obilo jedače in pijače, saj je prav na ta dan tudi konec posta.


V Dublinu največja ''fešta''
Dan svetega Patrika na Irskem najbolj množično praznujejo kje drugje kot v prestolnici Dublinu, kjer se praznovanja udeleži kar okrog milijon ljudi. Glavna tema letošnje parade je "preganjanje črnega psa depresije iz prestolnice" in "vrnitev zabavne kosti". Tema prihaja iz knjige z nagrado Booker nagrajenega avtorja Roddyja Doyla. Parade bodo potekale tudi v 100 drugih mestih, v državno blagajno pa naj bi prinesle 50 milijonov evrov.
Parade na čast zavetniku Irske sicer prirejajo tudi marsikje drugje po svetu, kjer živijo Irci (kot je znano, živi izven matične države več Ircev oziroma njihovih potomcev kot doma) – na Severnem Irskem, v kanadski provinci Nova Fundlandija in Labradorju, otoku Združenega kraljestva Montserrat, pa tudi v nekaterih mestih ZDA, Argentine, Avstralije, Argentine in Nove Zelandije. Največjo parado na ta praznik tradicionalno priredijo v ameriškem New Yorku, ki jo obišče kar dva milijona ljudi, na njej pa nastopi 150.000 ljudi.
Tudi Obama je deloma Irec
Tuji mediji še pišejo, da je novoizvoljeni irski premier Enda Kenny ustavil v preteklosti razširjeno zapravljanje ministrov na "kvazi" službenih potovanjih ob dnevu Sv. Patrika, sam pa je trenutno v Washingtonu na obisku pri ameriškem predsedniku Baracku Obami, kjer mu je tradicionalno podaril skledo irskih deteljic. Obamo na Irsko vežejo sorodstvene vezi, saj je eden od njegovih prednikov leta 1849 emigriral v ZDA iz majhnega irskega mesta.

KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.