Raziskovalci hrvaškega inštituta za raziskovanje in zaščito morja Plavi svet so junija ob zahodni obali otoka Cres opazili in posneli sredozemsko medvedko. Morsko medvedko so posneli s podvodno kamero, posnetki pa so prvi podvodni posnetki sredozemske medvedke v Jadranu, so sporočili iz Plavega sveta.
Posneta žival je najverjetneje odrasla samica, dolga okoli 2,30 metra, glede na analizo fotografije pa so potrdili, da gre za žival, ki so jo lani opazili tudi na območju rta Kamenjak.
Pojavljanje sredozemske medvedke so na območju Kvarnerja prvič zaznali junija 2005, ko so jo raziskovalci Plavega sveta identificirali na fotografijah, ki so nastale v bližini otoka Silbe. Plavi svet sicer redno spremlja pojavljanje te vrste tjulnja na območju Severnega Jadrana, natančneje na območju med Puljem in rtom Kamenjak do Raba in Lošinja.
Sredozemska medvedka se najpogosteje pojavlja prav na območju Premanture in rta Kamenjak v Istri, kljub razširjenemu mišljenju, da se zadržuje predvsem na omenjenem območju, pa glede na okolico, razpoložljivost plenjenja in vznemirjenja menja mesto, kjer živi in počiva.
Raziskovalci so s pregledom terena ugotovili, da morska medvedka kot prostor za počitek uporablja podvodne jame. Jama, v katero se je zatekala, nima plaže, prav tako ne dvignjenega dela nad površino morja, ki bi medvedki lahko omogočil, da bi se odpočila ali ji nudil zatočišče pred radovednimi očmi. Prav tako nima niti z zrakom napolnjene komore, kjer bi se lahko zadrževala dalj časa in dihala.
V Plavem svetu pravijo, da so ob tej priložnosti posneli edinstveno vedenje, ki ga doslej niso še nikoli zabeležili v Jadranskem morju in je le redko omenjeno v Sredozemlju.
Sredozemska medvedka je med počitkom ležala na dnu z zaprtimi očmi. Da je vdihnila, je v nekajminutnih intervalih odplavala na površino, vdihnila zrak in se nato vrnila v jamo, kjer je naprej ''spala'' na peščenem dnu, na katerem se je jasno videl obris njenega trupa.
Sredozemski medved je eden najbolj ogroženih morskih sesalcev in verjetno najbolj redek tjulenj na svetu. Število predstavnikov te vrste ocenjujejo na vsega 500 do 600 posameznikov, ki večinoma prebivajo v dveh večjih skupinah – ena na območju severovzhodnega Mediterana (Grčija, Turčija, Ciper), druga na območju severovzhodnega Atlantika (Cap Blank ob obali zahodne Afrike in Mavretanije ter otočje Desertas v arhipelagu Madeire). Zaradi velike oddaljenosti in prostorske izoliranosti mediteranske in atlantske populacije je izmenjava genov zelo omejena, kar še dodatno ogroža preživetje vrste.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.