Kot pravijo domačini, ujamejo na poljih kamboških provinc Kampong Cham in Kampong Thom na tone teh glodavcev, ki jih večinoma izvozijo v Vietnam. Podgane, ki veljajo za lokalno specialiteto, prinesejo lovcem največ dobička v času monsunskega deževja. V Kambodži stane kilogram podgan evro in pol, v Vietnamu pa več kot dvakrat toliko, slabe štiri evre.

''Tukaj je veliko podgan. V času žetja riža sem jih vsak dan uvozila štiri tone,'' je dejala vietnamski nakupovalka Yom Tiek, ki se s tem poslom ukvarja že 17 let. ''Zdaj jih zaradi poplav in veliko rib ne dobim več toliko.''
Podgane ponavadi pripravijo na žaru, jih spečejo ali pa jih zmeljejo za namaz. Niso pa le hrana za ljudi – z njimi namreč v Vietnamu hranijo tudi krokodile in celo ribe. ''Mrtve podgane prodajajo na lokalni tržnici, žive pa izvozijo v Vietnam,'' je dodala Tiekova.
Ljubezen do podganjih jedi narašča tudi v Kambodži. Kmetje pravijo, da je najboljši čas za lovljenje podgan monsunsko obdobje po žetvi riža. ''Zelo so dobre. Niso tako slabe kot govedina, zato jih ljudje iz te vasi jedo. Tudi sam jih pogosto kupim in skuham,'' je dejal 45-letni vaščan Keo Noeun, ki živi v okrožju Koh Thom. ''Podganje meso je cenejše od drugih vrst mesa in je bolj naravno, brez virusov, kajti podgane jedo le rastline in njihove korenine.''
''V poplavnem obdobju so še bolj okusne in lažje jih uloviš,'' je Noeuena dopolnil 45-letni sovaščan Sim Nak.
Poznavalci trdijo, da podgane med monsunom večinoma živijo na bujnih poljih, zaradi česar je njihovo meso zdravo in okusno. V sušnih obdobjih se jih sicer izogibajo, saj se bojijo, da bi se lahko od slabotnih podgan nalezli kakšne bolezni.

KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.