Takole je videti rojstvo nove zvezde. Znanstveniki so s teleskopom ALMA v Čilu posneli prizor, ki jih je prijetno presenetil. Na posnetku je mogoče videti žarečo maso, imenovano Herbig-Haro 46/47, ki je nastala, ko je trdna snov trčila s plini in prahom.

V sporočilu za javnost je Evropski južni observatorij (ESO) sporočil, da pri nastanku nove zvezde material v okolico poleti z neverjetno hitrostjo, tudi do milijon kilometrov na uro. Objekt Herbig-Haro je od Zemlje oddaljen 1400 svetlobnih let in ga lahko najdete na robu ozvezdja z imenom Jadro. Objekta na sliki (eden je vijolične barve, drugi oranžno-zelene) se drug od drugega odmikata. Večji (oranžno-zeleni) del se giblje stran od Zemlje, drugi pa deloma v smeri proti Zemlji.

Astronavti so s temi posnetki izmerili moč vetrov, ki so se sprožili pri rojstvu zvezde, in bili presenečeni, saj so do zdaj menili, da so vetrovi šibkejši. "Pri nastanku zvezde se sproži neverjetna moč. Hitrost materiala, ki pri tem odleti v vesolje, je presenetljiva," so sporočili z observatorija in dodali, da so različni teleskopi posneli rojstvo te zvezde, a jim do zdaj še ni uspelo narediti tako jasnega posnetka.

KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.