Splavarstvo po reki Dravi se ponaša z dolgoletno tradicijo. Čeprav je o splavarjenju in prometu po Dravi malo znano, je dejstvo, da so bili splavi ali flosi nekoč za ljudi edina transportna povezava in pot od Avstrije do Donave. Prvi viri splavarstva segajo v sredino srednjega veka, natančneje v leto 1280. Takrat so bili splavi enostavna lesena plovila, s katerimi so trgovci, kmetje in meščani prevažali les, sode, kole za trte in drugo blago za prodajo.

Danes prevažajo na flosih predvsem zabave željne turiste. V 12 letih naj bi koroški splavarji po Dravi prepeljali več kot 115.000 ljudi.
Prikaz gradnje novega splava
Zaradi lanskih poplav, ki so uničile številne flose, so splavarji staknili glave in aprila so se začele priprave na gradnjo novih. V splavarski pristan v občini Muta na Gortini so pripeljali 120 kubičnih metrov lesa, tramov, desk, plohov in drugega lesa, ki je potreben za sestavljanje splavov.
Prejšnji teden so splavarji pripravili prikaz gradnje novih splavov, imenovanih ''taljanškov'', tudi za obiskovalce. Dogajanje je bilo v duhu starih običajev. Gradnjo so prišli nadzirat gospodar flosov, gospoda s samim naslednikom Otona I. s spremstvom, pisarji in podložniki. Dogajanje se je končalo s flosarsko veselico. Krst novega splava bosta 27. aprila izvedla dekan Dravske doline in krajevni duhovnik.
Koroški splavarji hitijo saj se splavarska sezona bliža. Velika tradicionalna prireditev Na Koroškem je fajn se bo zgodila 11. maja. Posebnost letošnje prireditve je srednjeveško splavarjenje in srednjeveško dogajanje v splavarskem pristanu.

KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.