Razstava Pretvarjanje: Manipulativna fotografija pred photoshopom prikazuje, kako so fotografi in uredniki fotografije spreminjali že 150 let nazaj.
Kuratorka razstave Mia Fineman je pojasnila, da se razlogi za spreminjanje fotografij niso veliko spremenili, je pa to danes precej bolj enostavno početi: ''Programi, kot so photoshop in druge digitalne tehnologije, omogočajo lažje spreminjanje fotografij. Mislim, da so razlogi politični in umetniški, da so fotografije videti boljše, bolj privlačne.''
Finemanova je dejala, da nekaj desetletij po izumu fotografije leta 1839 niso veliko spreminjali fotografij, kar pa se je spremenilo na začetku 60. let. Takrat so to počeli predvsem za zabavo množic; fotografije so na primer prikazovale ''nadnaravna bitja''.
V 20. stoletju se je to spremenilo, razlogi za spreminjanje fotografij so bili predvsem politični. Najbolj znan je nekdanji sovjetski voditelj Josef Stalin – potem ko je dal usmrtiti vodjo tajne policije NKVD Nikolaja Ježova, je dal njegovo podobo izbrisati še s fotografij. Najbolj znana je fotografija, ko hodita ob nekem rečnem nabrežju in so jo umaknili iz uradnih registrov, pozneje pa spet objavili, a na njej ni bilo sledu o Ježovu. Stalin je imel tudi fotografijo, na kateri je bil skupaj z boljševiškim voditeljem Vladimirjem Iljičem Leninom. ''Fotografija je bila pošteno spremenjena, da je bil Stalin videti večji, bolj robusten, s čimer so Lenina postavili v manjvreden položaj in ga prikazali kot nekoga, ki se izgublja v ozadju,'' je povedala kuratorka.
Mojstri spreminjanja fotografij so bili tudi nacisti. Na razstavi si je tako mogoče ogledati fotografijo, kjer nacistični voditelj Adolf Hitler pozira s filmsko ustvarjalko Leni Riefenstahl. Izvirno je poleg njiju stal tudi minister za propagando Joseph Goebbels, a so ga pozneje iz neznanega razloga ''izbrisali''.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.