David Seth Kotkin se je rodil 16. septembra 1956 v ameriškem mestu Metuchen v zvezni državi New Jersey. Za čaranje se je navdušil že zelo zgodaj. Čeprav je bil precej tih in sramežljiv mladenič, je pri desetih letih pod imenom Davino the Boy Magician že začel javno nastopati. Dve leti pozneje je bil kot najmlajši čarodej v zgodovini sprejet v Združenje ameriških čarodejev, pri 16 letih pa je že začel poučevati magijo na newyorški New York University. Poleg čaranja ga je zanimal tudi Broadway, kjer je redno nastopal. Ko je pri 18 letih začel obiskovati univerzo Fordham, je dobil glavno vlogo v muzikalu The Magic Man in kmalu si je nadel umetniško ime – David Copperfield po slavnem istoimenskem romanu Charlesa Dickensa iz leta 1850.

Ker je bil dober zabavljač, na odru se je odlično znašel, povrhu vsega pa je znal še čarati, je kmalu začel nastopati s svojim šovom. Ko ga je odkril producent Joseph Cates, se je preselil na male zaslone in sledil je meteorni vzpon med svetovne superzvezdnike. Poleg lastnih televizijskih oddaj je redno nastopal na vseh koncih sveta, ustavil se je tudi v Sloveniji, in sicer 28. septembra 2005. Takrat je čaral v Hali Tivoli, obe predstavi pa sta bili razprodani. Njegovega obiska se boste morda spomnili tudi zato, ker je ravno v tistem času potekal resničnostni šov Bar, ki ga je čarodej tudi obiskal.
56-letni Copperfield danes ne potuje več toliko, kot je nekoč, v zadnjih letih se je ustalil v Las Vegasu, kjer s svojo predstavo redno nastopa v dvorani Hollywood Theater v hotelu MGM Grand. Na dan ima dve predstavi, ob sobotah tri, v enem letu pa skupaj več kot 500. Cena običajne vstopnice (rang B) z davkom in ceno storitve (osebje vas pripelje do mize) znaša 86 dolarjev, za boljšo vstopnico (rang A) pa boste morali odšteti slabih 120 dolarjev.
Pa Copperfield sploh še zna čarati? Seveda! Vidi se, da ni več tako mlad, njegova hrbtenica je nekoliko bolj ukrivljena, bujna pričeska ne več tako skrbno negovana kot nekoč, a njegova uro in pol dolga predstava navduši vse. Predstava se začne z retrospektivnim videom o njegovi vlogi v medijskem svetu, seveda pa ne manjka niti zapis izreka pogovorne voditeljice Oprah, ki je Copperfielda označila za ''največjega iluzionista našega časa''. Kakor koli že, obiskovalec lahko hitro vidi, da ne gre za nekega lokalnega čarodeja, ki bi iz klobukov (samo) vlekel zajce, in pričakovanje pred njegovim prihodom na oder je zato še toliko večje.

Obiskovalce teleportira z odra v zadnji del gledališča
Oder dvorane Hollywood Theater, v kateri je 740 sedežev, je bil kar presenetljivo majhen, a izkazalo se je, da dovolj velik za vse čarovnije. Med drugim mu uspe priti skozi centimeter debelo železno ploščo, sprehodi se skozi velik ventilator, skupino ljudi z odra teleportira v zadnji del gledališča, s pomočjo nekaj rjuh ''iz nič'' pričara avtomobil, obiskovalci mu povedo naključne številke, za katere se na koncu izkaže, da gre za kombinacijo avtomobilske registracijske tablice njegovega pokojnega dedka. Zelo impresivno je tudi, ko se stlači se v zaboj, ki se povsem skrči (na enem koncu mu ven visi glava, na drugem stopala), njegovi pomočniki pa ga nato zavrtijo v krogu 360 stopinj.

Celotna predstava je nekakšna mešanica čarovniških trikov in komedije. Copperfield je namreč skozi leta postal pravi komedijant, ki zna resnično nasmejati občinstvo. Ko je imel na primer nad seboj železno ploščo, je dejal: ''Moram priti skozi njo in končati na vrhu.'' Nato pa je šarmersko premaknil obrvi. Šale zbija tudi iz svojih trikov: pri enem vtakne v škatlo plišasto raco, pove nekaj besed, nato pa ven potegne pravega racaka. Zatem se odloči, da bo za spremembo obiskovalcem razložil, kako je izvedel ta trik. Vse skupaj se prestavi v ''slow motion'' oziroma počasni posnetek, zasliši se glasba in Copperfield plišasto raco počasi spravi v zaboj. V tistem trenutku pride na oder eden od njegovih asistentov (ime mu je Mr. Speed ali gospod Hitri), ki je tako hiter, da ga občinstvo sploh ne vidi. Pravo žival zamenja s plišasto in odide, medtem pa njegov šef še vedno nekaj razlaga. Nato se počasno predvajanje konča, Copperfield pa iz škatle potegne pravega (ne plišastega) račka.
Veliko je tudi sodelovanja z obiskovalci, ki si jih včasih pošteno privošči: enega je tako vprašal, kdaj je nazadnje seksal, revež pa mu je odgovoril, da pred tremi meseci. Skozi cel trik, v katerem je sodeloval kot asistent, ga je zato klical ''Mister get no'' (Gospod, ki ne dobi). Nekega Poljaka je vprašal, kako se reče po poljsko vžigalnik. Dejal mu je ''zapalniczka'', kar je postal njegov novi vzdevek. Copperfield se zna tako dobro pošaliti iz prav vsakega obiskovalca, da človek dobi občutek, da je vse skupaj zrežirano. No, ni tako, saj je treba povedati, da si je v več letih pridobil toliko izkušenj, da mu na odru nikakor ni težko improvizirati. Svoje pomagače na odru (mlade, stare, ženske, moške) izbere naključno: med občinstvo pomeče žoge, frizbije ali druge rekvizite. Tisti, ki jih ujamejo, pridejo na oder, kjer niti malo ne vedo, kaj bodo počeli.

Ventilator med šovom hudo poškodoval pomočnika
Verjetno je odveč povedati, da ima Copperfield svoje trike in iluzije izdelane do najmanjše podrobnosti, a na napake ni imun niti sam. Leta 2008 je v omenjeni predstavi prišlo do nesreče, ko je enega od pomočnikov skorajda posrkal ventilator. Rezila so mu povsem izmaličila eno roko in mu poškodovala obraz, a so ga pozneje v bolnišnici rešili. Obiskovalci konca predstave niso dočakali, Copperfield pa jim je vrnil denar.

Copperfield se je enkrat skorajda utopil, enkrat si je odrezal konico prsta, drugih težav pa ni imel. Čarovniške spretnosti so mu prišle še posebej prav, ko sta njega in dve njegovi pomočnici aprila 2006 dva mlada moška poskušala oropati. Pomočnici sta jima izročili denar, potna lista in mobilni telefon, Copperfield pa prav nič, saj je vse pomembne predmete, ki jih je imel pri sebi, kot rokohitrec hitro skril, da je bilo videti, da je brez vsega. Nepridiprava sta pozneje končala za rešetkami.
Copperfielda so pri Forbsu razglasili za komercialno najuspešnejšega čarodeja vseh časov. Doslej naj bi prodal več kot 40 milijonov vstopnic, ki so mu prinesle več kot tri milijarde dolarjev zaslužka. To ga uvršča na prvo mesto največjih zaslužkarjev v zabavni industriji. Ob tem ima v rokah tudi 11 Guinnessovih rekordov, med drugim za največjo odrsko čarovnijo in čarovnijo z največ obiskovalci.
Nekoč je njegovo posteljo grela Claudia Schiffer
Čarodej svoj prosti čas namenja predvsem družini. Nekoč je ''začaral'' slavno nemško supermanekenko Claudio Schiffer, s katero sta bila skupaj med letoma 1993 in 1999. Bila sta eden najbolj znanih parov na svetu, a nekateri zlobni jeziki so namigovali, da sta skupaj predvsem zaradi posla. To sta oba večkrat zanikala.
Copperfield je danes srečen v objemu 28 let mlajše Chloe Gosselin, prav tako manekenke, s katero imata od februarja 2010 hčerko. Zasebno življenje skrbno skriva pred očmi javnosti.

Poleg čaranja ima tudi dva hobija – eden je skrb za zasebni muzej. Gre za največji muzej čarovniških predmetov na svetu, kar 80.000 jih je, obiščejo pa ga lahko le drugi čarodeji, resni zbiratelji in novinarji (zaradi prenove ga nisem mogel obiskati).
Njegova druga ljubezen je Musha Cay, otočje, sestavljeno iz osmih otokov, ki spadajo pod Bahame. Kupil ga je leta 2006 in preimenoval v The Islands of Copperfield Bay (Otoki Copperfieldovega zaliva). Vse skupaj je pravzaprav zelo luksuzno letovišče, ki je namenjeno vsem, ki si ga lahko privoščijo. Tam so že bili voditeljica Oprah Winfrey in igralec John Travolta, pa tudi soustanovitelj Googla Sergey Brin, ki se je tam celo poročil.
Copperfield je dejaven tudi na dobrodelnem področju. Leta 1982 je začel s t. i. Project Magic, rehabilitacijskim programom, ki je namenjen ljudem z zmanjšanimi telesnimi spretnostmi. Le-te naj bi se izboljšale preko vadbe trikov, ki se jih izvaja s prsti oziroma rokami. Copperfield je navdih za nenavadno terapijo dobil pri nekem mladem čarodeju, s katerim si je nekaj časa dopisoval, šele pozneje pa je izvedel, da je fant pravzaprav na invalidskem vozičku. Project Magic, ki ga je potrdilo tudi ameriško združenje za terapije, izvajajo v 1.100 bolnišnicah v 30 državah po svetu.
Oglejte si nekatere najbolj znamenite trike Davida Copperfielda:
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.