Letošnji festival kranjske klobase je že peti po vrsti, medtem ko je tradicionalni dan ocenjevanja kranjskih klobas potekal že desetič po vrsti. ''Letos se tega tekmovanja udeležuje vseh 11 certificiranih proizvajalcev kranjskih klobas iz Slovenije,'' je pojasnil eden od pobudnikov festivala Franc Jezeršek, ki v svoji gostilni gosti tradicionalni dogodek. Ta poteka vsako leto avgusta v času polne lune.
Po oceni strokovne žirije pod vodstvom predsednice Marlene Skvarča si je prvo mesto med 11 vzorci prislužil vzorec številka 1 (Mesarstvo Čadež), 2. mesto vzorec številka 5 (Celjske mesnine), 3. mesto pa vzorec številka 11 (Mesarstvo Podobnik).
Ocene so podali tudi številni ljubitelji kranjskih klobas, med katerimi so bili skladatelj Mojmir Sepe, z zlatim redom za športne zasluge nedavno ovenčani Ivo Daneu in nekdanji minister za zdravje Dušan Keber. Največ, 42 prvih ocen si je prislužil vzorec številka 11 (Mesarstvo Podobnik). Sledil je vzorec številka 10 (Mesarija Arvaj), tretje mesto pa je proizvajalcu prislužil vzorec številka 8 (Meso Kamnik). ''Veliko vas je bilo nepozornih, 22 ocenjevalnih listov je bilo neveljavnih,'' je pripomnil Jezeršek.
Končnega zmagovalca je dal seštevek ocen strokovne žirije (60 odstotkov celotne ocene) in ocen obiskovalcev (40 odstotkov). Najboljšo kranjsko klobaso so pripeljali iz Mesarstva Podobnik, drugo mesto je osvojila Mesarija Arvaj, tretje pa Meso Kamnik.
Hrvati ne dajo kranjske klobase
O kranjski klobasi se je tako kot vsako leto razgovoril še en pobudnik festivala, etnolog Janez Bogataj. ''Z Nemci smo dosegli soglasje, z Avstrijci prav tako, s Hrvati so stvari še odprte. Žal tudi sam ne vem, kako trenutno stoji stvar, ker v tej državi velja pravilo, da je kovačeva kobila bosa, če sem zelo vljuden, sicer bi povedal še kaj hujšega,'' je dejal Bogataj, ki je seveda mislil na zaščito kranjske klobase s slovenskim geografskim poreklom na območju Evropske unije. Slovenija je zahtevo vložila februarja lani. Z Avstrijci in Nemci smo se dogovoril, da bodo lahko še naprej prodajali klobase z imenom ''krainer'', vendar v imenu ne sme biti dodatnih geografskih imen. S Hrvaško nismo našli skupnega jezika, južna soseda je vložila ugovor, o čemer bo odločala Evropska komisija. Če bodo v Bruslju zavrnili hrvaški ugovor, potem Slovenija lahko zaščiti kranjsko klobaso. Če bi hrvaški ugovor sprejeli, potem verjetno kranjske klobase ne bo zaščitil nihče.
Bogataj je še pojasnil, da Slovenija glede kranjske klobase želi zaščiti še nekaj: ''V lanskem letu smo sprožili zaščito tradicionalnega izdelovanja kranjskih klobas v okviru Unescove zaščite nesnovne kulturne dediščine. Ta dokument je šel v Pariz in je zdaj tam v birokratskem 'mletju', je pa to tradicionalno izdelovanje kranjske klobase že zapisano v državni seznam zaščitene nesnovne dediščine.''
V lanskem letu je v Veliki Britaniji v angleščini in nemščini izšla knjiga z naslovom Klobasa. ''Ko odpremo kazalo, ugotovimo, da je edina država, ki v tej monografiji ni zastopana, seveda Republika Slovenija,'' je pripomnil.
''Čislana na Dunaju in v Gradcu''
Bogataj vsako leto predstavi kakšen starejši zapis o kranjski klobasi. Zapis iz leta 1883 govori o tem, da so kranjsko klobaso že takrat poskušali poimenovati kar slovenska klobasa, a so imeli težave z imenom: ''Kranjska klobasa nosi slavo naše dežele križem svet. Na Dunaju in Gradcu je v čislih in pridobila si je že tudi častno mesto med inserati nemških listov. To pa v prvi vrsti zaradi tega, ker je ostala pohlevna in ponižna in je ni napuh nikdar toliko prevzel, da bi se hotela šopiriti kot slovenska klobasa po svetu. V drugi vrsti pa zaradi tega, ker je v resnici dobra.''
Etnolog je ponudil še en zapis iz sredine 19. stoletja: ''Dolgo že nisem kuhal ričeta, skoraj že ne vem več, ali mi bo uspel ali pa bo vse skupaj neslana, neokusna in neprebavljiva brozga, katera se nazadnje ulije v korito tisti četveronožni živali, ki daje gradiva za slavne kranjske klobase, po katerih ričet šele dobiva pravo zabelo.''
Festival, ki ga organizira Športno-turistično društvo Sora, bo potekal še v petek in soboto, poleg kulturnega in športnega pa se obeta tudi bogat glasbeni program. Obiskovalci si bodo lahko ogledali tudi razstavo klobas iz Slovenije in tujine.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.