Brazilski nogometaš Roberto Carlos je leta 1997 v tekmi Brazilije proti Franciji dosegel neverjeten gol iz prostega strela. Žoga je poletela mimo živega zida, potem pa je zadnji trenutek ostro zavila proti golu in končala v mreži.
Vratar je bil nemočen, športni navdušenci pa so zadetek opisovali kot na meji mogočega. Po 13 letih pa so francoski znanstveniki Guillaume Dupeux, Anne Le Goff, David Quere in Christopher Clanet v New Journal of Physics objavili študijo, ki ugotavlja, da ta zadetek ni bil le velika sreča, temveč ga je možno ponoviti, je poročal BBC News.
Znanstveniki so odkrili pot žoge in zanjo razvili enačbo. Clanet je opisal pot žoge kot pot v obliki polžje hišice. "Dokazali smo, da je pot krogle, ki se vrti, spiralna,“ je Clanet dejal za BBC News. Če ne bi bilo gravitacije, bi žoga tako nadaljevala pot v obliki polžje hišice v vedno manjših krogih.
Zato bi bilo tak zadetek mogoče ponoviti, če bi nogometaš žogo brcnil dovolj močno, s pravilnim spinom in če bi bil strel zadosti daleč od gola. Zaradi gravitacije sicer ta pot nikoli ni popolna in se od idealne spirale nekoliko odmika, so še pojasnili znanstveniki v študiji.
Poglejte zadetek, s katerim je brazilski nogometaš zaposlil tudi fizike:
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.