
V Bruslju so se spet lotili težke naloge: prepričati Britance, naj določijo datum, ko bodo svoj sistem merskih enot zamenjali z metrskim merskim sistemom, ki ga uporablja vsa ostala Evropa. Britanci so se sicer pravno obvezali, da bodo to storili, a za zdaj še vedno vztrajajo pri svojem načinu merjenja.
Britanska vlada je že davnega leta 1965 sklenila, da uvede metrske merske enote. Na to je pristala tudi ob vstopu v Evropsko unijo leta 1972, toda leta 1979 si je izborila pravico, da odloži uvedbo nekaterih sprememb na tem področju. Nič se ni zgodilo tudi leta 2000, ko je bila uveljavljena prepoved prodaje izdelkov z oznakami v funtih, pintih in galonah, ki pa ni veljala za pivo.
Si je pa zato trgovec z Steven Thoburn takrat prislužil vzdevek “Metrski mučenik. Prepričan, da ima pravico označevati težo banan v funtih in unčah, je odšel na sodiče. Odmevno pravdo je obljubil, a Britanci so si ga za vedno zapomnili.
Kot je pojasnil tiskovni predstavnik evropskega komisarja za industrijo Günterja Verheugna, je Evropska komisija glede zamenjave merskega sistema v stiku z britansko vlado. Odločitev Bruslja, da ponovno odpre vprašanje merskih enot, bo verjetno sprožila novo nezadovoljstvo med britanskim državljani, ki že tako slovijo kot najbolj sovražni do EU. Večina
Britancev namreč ne vidi smisla v menjavi, zaradi katere bi namesto enega pinta spili 568 ml piva in namesto ene milje prevozili 1,609 kilometra, piše EUobserver.
Irska je pretvorbo v metrske enote zaključila letos in tako sta Velika Britanija in ZDA ostali eni redkih držav, ki na cestah še uporabljata milje. Če Velika Britanija ne bo ukrepala, ji grozi postopek pred Sodiščem Evropskih skupnosti v Luksemburgu. Kljub temu pa ne kaže, da bi se Britanci kmalu poslovili od svojih starih merskih enot. "V skladu s podeljeno pravico do izjeme, si sami izberemo datum prehoda na metrski sistem. Smo v okviru naših pravic in nimamo se namena odpovedati milji," je dejal tiskovni predstavnik britanskega ministrstva za promet.