V „deželi ledu“ stalno prebiva komaj kaj več kot 300.000 duš, ki se imenujejo za „čisto raso“, saj v sebi nosijo gene več kot tisoč let starih prednikov. Torej že vse od leta 870, ko je švedski viking Garðar Svavarsson priplul v Húsavík, najstarejšo naselbino na otoku.
Islandija je znana kot ena najbolj varnih dežel na svetu in je po vsej verjetnosti edina država, kjer lahko telefonsko številko predsednika poiščete kar v telefonskem imeniku in kjer bi po vsej verjetnosti uvedba telesnih stražarjev izzvala nacionalni škandal.
Dežela je polna presežkov
V tem letnem času nastopi tema noči samo za približno 2 do 3 ure, medtem ko je v zimskem času svetloba enako kratka. Tipične so stvari, kot so izjemno visoka raba robustnih štirikolesnikov, dominanten črnobel izgled izložb trgovin je pogost stil tudi v hotelih in gostinskih lokalih.

Več kot dve tretjini prebivalcev živi v glavnem mestu Reykjavík, ki je po velikosti precej podoben toplim italijanskim mestecem, čeprav se po značaju in raznolikosti zlahka kosa s svetovnimi metropolami. Mesto je krstil pomorščak Ingólfur Arnarson, za kar ga je navdihnil pogled na paro iz geotermalnih vrelcev, zato ga je poimenoval „smoky bay“.

Za vse željne zabave in klepetov s prijaznimi domačini ali turisti je to brez dvoma pravo mesto, saj se ponaša tudi z dejstvom, da ima največ barov na prebivalca. Vzdušje doseže vrhunec ob koncu tedna, kjer se je moč pridružiti njihovemu skavtiranju najbolj vročih lokalov oziroma kar vodenemu „runturu“ po teh.

Potovanje skozi deželo zaznamuje izjemna pokrajina, pogosto ovita v samoto, ki jo na poti presekajo samotni zaselki, kot je na primer Skógar, ki si je s komaj 23 stalnimi prebivalci uspel prislužiti vidno mesto na zemljevidu. Glavna prometna žila, „golden ring“, je na nekaterih predelih neasfaltirana, kar pa zadeva notranje predele otoka, je brez džipa popotniška avantura žal nemogoča.



Raznolikost je zares izjemna. Najti je moč vse, od samotne črne puščave do mogočnih ledenikov kot je Vatnajökull, ki meri 8300 km2 in katerega led na nekaterih delih seže tudi do kilometer globoko. Priljubljeno prizorišče filmskih scen je sapo jemajoča laguna, Jökulsárlón, kjer so snemali nekaj scen slovitega James Bonda (Die another day) in jo v ta namen celo zamrznili.


Vsi kulinarični zanesenjaki naj ne odrečejo pokušnje slastnega islandskega jogurta, imenovanega skyr ali sušene ribe z maslom, ki se ponaša z več kot 70-odstotno vsebnostjo proteinov in še kaj bi se našlo. Naj zaokrožim zbrane vtise s predlogom, da tudi sami trčite s kozarcem vikinškega piva in nazdravite z najbližjim sosedom, kar po njihovo,„Skal“!
In čeprav bo za obisk Islandije potrebno odšeti kak kovanec več, naj vam ga ne bo žal, saj popotniška izkušnja več kot izjemna!


KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.