Slovenija

Društvo DOPPS naproša – na Ljubljanskem barju pse na vrvico

Ljubljana, 09. 05. 2016 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Branka Resnik
Komentarji
39

Če so zadnje čase predvsem piše o umiranju čebel, pa to ni edina živalska vrsta, ki je ogrožena. Spomladanski čas je občutljiv tudi za naše ptice. Čeprav mogoče nimamo občutka, da se njihovo število manjša, pa na DOPPSu ugotavljajo, da temu ni tako. Ampak k ohranjanju ptičjih vrst veliko lahko pripomoremo tudi mi.

Iški morost je 63,5 hektarjev velik naravni rezervat, v katerem se kot mozaik prepletajo značilna življenjska okolja ljubljanskega barja. V rezervatu tako ohranjajo eno izmed najlepših območij vse redkejših vlažnih barjanskih travnikov, ki so dom močno ogroženim travniškim vrstam rastlin in živali. Obisk naravnega rezervata Iški morost je zanimiv v vseh letnih časih. Po območju vodi krožna Koščeva učna pot, na kateri lahko spoznate značilna življenjska okolja ljubljanskega barja.
Iški morost je 63,5 hektarjev velik naravni rezervat, v katerem se kot mozaik prepletajo značilna življenjska okolja ljubljanskega barja. V rezervatu tako ohranjajo eno izmed najlepših območij vse redkejših vlažnih barjanskih travnikov, ki so dom močno ogroženim travniškim vrstam rastlin in živali. Obisk naravnega rezervata Iški morost je zanimiv v vseh letnih časih. Po območju vodi krožna Koščeva učna pot, na kateri lahko spoznate značilna življenjska okolja ljubljanskega barja. FOTO: Eva Vukelič, arhiv DOPPS
Tudi belohrbti detel je opredeljen kot močno ogrožena vrsta. Prebiva v gozdovih z večjo količino odmrlih in delno odmrlih listavcev, takšnih gozdov pa je čedalje manj.
Tudi belohrbti detel je opredeljen kot močno ogrožena vrsta. Prebiva v gozdovih z večjo količino odmrlih in delno odmrlih listavcev, takšnih gozdov pa je čedalje manj. FOTO: Erik Šinigoj, arhiv DOPPS
Ko pomislimo na ptice, najbrž najprej pomislimo na njihovo žvrgolenje, za mnogo predstavljajo svobodo, nekateri pomislijo najbrž tudi na kakšne nesrečne dogodke, ko se jim je ptič podelal na glavo. Toda ptice niso le okras v naravi. "Vsaka vrsta ima v ekosistemu določeno vlogo, kar velja tudi za ptice. Večina ptic se v gnezditvenem času prehranjuje z žuželkami, s čimer neposredno zmanjšujejo škodo, ki bi jo sicer te žuželke povzročale v kmetijstvu. Na Kitajskem so v obdobju med letoma 1958 in 1962 vodili tako imenovan "Four Pests Campaign", v kateri so masovno pobijali podgane, vrabce, komarje in muhe. Zaradi pobijanja in uspešnega zdesetkanja populacije vrabcev, ki naj bi jim delali veliko škodo na riževih poljih, je prišlo do takšne namnožitve škodljivcev (npr. kobilic) na taistih riževih poljih, da je v naslednjih letih zaradi neravnovesja v naravi in posledično ogromnega zmanjšanja pridelka umrlo okoli 20 milijonov Kitajcev. Ptice pa imajo za mnoge ljudi seveda še druge pomene – sproščanje (ptičja pesem), hobi (opazovanje, štetje) ipd. Ne nazadnje smo jih dolžni ohranjati tudi zato, ker nas k temu zavezuje tako mednarodna kot tudi nacionalna zakonodaja," pojasni vlogo ptic Katarina Denac iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS).

"V Sloveniji travniške vrste ptic, kot so kosec, poljski škrjanec in veliki strnad, dramatično upadajo po vsej državi. Od leta 2008 do 2013 so populacije travniških vrst v Sloveniji upadle za 33 odstotkov, za tretjino v samo petih letih! Na Ljubljanskem barju je populacija kosca upadla za 60 odstotkov, populacija repaljščice pa je od leta 1994 zrušila za več kot 80 odstotkov. Podobno je na Goričkem, tam so v 15 letih populacije velikega skovika in smrdokavre upadle za več kot 75 odstotkov. Ornitologi ocenjujejo, da sta vrtni strnad in veliki škurh v Sloveniji na robu izumrtja. Skupni imenovalec vsem tem žalostnim zgodbam je tudi uničujoča kmetijska politika." S temi besedami je DOPPS lansko leto opozoril celo Bruselj. Leto se je obrnilo in znova je prišel spomladanski čas, ko so se na društvu DOPPS znova odpravili na teren, da vidijo in preštejejo ptičje vrste ter ocenijo, kakšno je trenutno stanje.

S pomočjo letnih popisov in opazovanja na DOPPSu spremljajo, kaj se dogaja s pticami v Sloveniji. Za gozdne vrste ptic težko rečejo, ali število ptic upada, toda tudi tam opažajo upad določenih vrst: "Gozdni jereb na Kočevskem, divji petelin v Trnovskem gozdu in na Kočevskem, ta vrsta naj bi na kočevskem koncu najverjetneje že izginila, čedalje redkeje je opažen tudi srednji detel ob reki Muri. Upad splošno razširjenih vrst ptic, ki živijo v kmetijski krajini pa je bil zaznan tako pri nas kot tudi v Evropi. Še najbolj prilagojene so večinoma vrste, ki glede življenjskega prostora in hrane niso izbirčne. Na žalost pa ni tako z vrstami, ki potrebujejo specifičen življenjski prostor."

"Mene ne skrbi za ptiče, se bodo že prilagodili in se umaknili iz mest na podeželje ali pa v države, ki so še neokrnjene," je bil komentar na to, da se krčijo določene površine, na katerih živijo ptice in na to Denacova odgovarja, da so se nekatere vrste ptic res sposobne prilagoditi, na primer kmečka in mestna lastovka, bela pastirica, šmarnica – vse so se prilagodile življenju v naseljih. Mali deževnik, ki sicer gnezdi na rečnih prodiščih, si gnezdo pogosto naredi na nasutjih peska na gradbiščih, parkiriščih, industrijskih conah, gramoznicah ... Toda določene vrste imajo s prilagoditvijo lahko velike težave, saj imajo zelo specifične ekološke zahteve – belohrbti detel, ki prebiva v bukovih debeljakih, potrebuje velike količine odmrle lesne mase listavcev. Praviloma velja, da populacije prilagodljivih vrst ne upadajo, medtem ko se populacije močno specializiranih vrst zmanjšujejo. Tovrstni komentarji, da se bodo ptice pač premaknile, so torej neutemeljeni, še pripomnijo iz društva.

Zaradi uničevanja njegovega življenjskega prostora je kosec postal ena najbolj ogroženih vrst ptic v Evropi. Tudi pri nas je njihovo število v zadnjih letih močno upadlo, saj zaradi intenzivne kmetijske obdelave površin, osuševanja vlažnih travnikov in spreminjanje le-teh, življenjski prostor teh ptičev hitro izginja.
Zaradi uničevanja njegovega življenjskega prostora je kosec postal ena najbolj ogroženih vrst ptic v Evropi. Tudi pri nas je njihovo število v zadnjih letih močno upadlo, saj zaradi intenzivne kmetijske obdelave površin, osuševanja vlažnih travnikov in spreminjanje le-teh, življenjski prostor teh ptičev hitro izginja. FOTO: Tomaž Mihelič, arhiv DOPPS
In katere vrste ptic so najbolj ogrožene?

Na DOPPSu pravijo, da so najbolj ogrožene vrste, ki živijo na kmetijskih področjih: "Najbolj ogrožene so specializirane vrste mozaične kmetijske krajine, in sicer zaradi intenzivnega kmetijstva (zgodnja prva košnja na travnikih, večkratna košnja, dosejevanje travnih in travno-deteljnih mešanic, gnojenje travnikov, premena travnikov v njive, komasacije – zaradi njih izginjajo krajinski elementi, kot so drevesne mejice, posamezni grmi, pasovi trave med njivskimi parcelami; izsekovanje visokodebelnih sadovnjakov ...)"

Če so nam vsem poznani vrabci, vrane, štorklje, lastovice in siničke ... pa so pri nas doma tudi vrste, ki mogoče niso tako znane, priljubljene ali "pomembne". Med njimi je tako tudi veliki škurh. Veliki škurh je kritično ogrožena vrsta, ki pri nas gnezdi le na Ljubljanskem barju in Cerkniškem jezeru. Ptica za gnezdenje potrebuje ekstenzivne vlažne travnike, teh pa je v Sloveniji vse manj. Zato se ravno v spomladanskih mesecih popisuje tudi ta ptica, prvi popis letos so naredili aprila, kajti želeli so ugotoviti, koliko ptic je sploh še prisotnih na barju.

Veliki škurh je kritično ogrožena vrsta. Zelo pomembno pa tudi, da se v času gnezditve izogibamo hoji čez travnike. Zaradi tega namreč močno vznemirjamo oba starša, ki nenehno zapuščata gnezdo, nezaščitena jajca pa so tako bolj izpostavljena ohlajanju in plenilcem. Sprehajalce na Ljubljanskem barju zato prosijo, da do poletja ne hodijo po travnikih. Prav tako tudi ne spuščajte z vrvice svojih psov.
Veliki škurh je kritično ogrožena vrsta. Zelo pomembno pa tudi, da se v času gnezditve izogibamo hoji čez travnike. Zaradi tega namreč močno vznemirjamo oba starša, ki nenehno zapuščata gnezdo, nezaščitena jajca pa so tako bolj izpostavljena ohlajanju in plenilcem. Sprehajalce na Ljubljanskem barju zato prosijo, da do poletja ne hodijo po travnikih. Prav tako tudi ne spuščajte z vrvice svojih psov. FOTO: Dejan Bordjan, arhiv DOPPS

"Veliki škurh ima v Sloveniji najbolj južno mejo svoje gnezditvene razširjenosti v Evropi – so torej najjužneje gnezdeči pari v celi Evropi. Gre za vrsto z visoko stopnjo ogroženosti na svetovni ravni, v Sloveniji pa v zadnjih nekaj letih gnezdi maksimalno deset parov te vrste, večinoma na Ljubljanskem barju, nekaj parov pa tudi na Cerkniškem jezeru. Na popisu, ki smo ga opravili 14. aprila, smo zabeležili pet parov, plus enega ali dva posamezna škurha. Za enega od teh se je s kasnejšim iskanjem gnezd izkazalo, da ima partnerja oziroma, da imata celo gnezdo. Do 20. aprila smo našli še dve gnezdi z jajci, za katera se bo Javni zavod Krajinski park ljubljansko barje z lastniki oziroma obdelovalci zemljišč dogovoril za pozno košnjo po 30. juniju. Vsak posameznik pa lahko k varstvu škurha pripomore tako, da se pri sprehodu na barju (sam ali s psom) drži utrjenih poti, ne hodi po travnikih, ima psa na povodcu in mu ne pusti tekati po travnikih, če okoli sebe zasliši ali zagleda razburjene ptice, naj se umakne."

Kaj lahko posameznik še naredi, da pomaga in varuje ptice?

Vsak posameznik lahko k varstvu ptic prispeva na več načinov – s sonaravnim urejanjem vrta (zasaditev visokodebelnih sadnih dreves in plodonosnih grmovnic), tako, da na lastnem vrtu in njivi ne uporabljajo pesticidov (strupov za zatiranje plevela, žuželk, polžev, bramorjev ...), z namestitvijo gnezdilnic, z ustvarjanjem malce bolj zanemarjenih kotičkov na vrtu (predeli z nekošeno travo, ki se jih nato pokosi avgusta, kupi kamenja in lesa ...), z namestitvijo ptičjih napajalnikov (plitve posode z vodo, ki se jo poleti redno menja; paziti je treba, da posoda ni pregloboka – da se ptice ne utopijo). Kdor pa kmetuje na večjih površinah, lahko travnike (vsaj del) kosi pozno, pušča nekaj metrov široke pasove nekošene trave, na njivah ne uporablja umetnih gnojil ter skrbi za pestrost kultur (da ni ena sama ogromna njiva z eno samo poljščino).

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (39)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Marjan Najram
02. 11. 2019 21.20
Lep primer je bil pred nekaj leti dogodek, ko sta lovca Lovske družine Brezovica iz čolna (kar je prepovedano) ustrelila strogo zaščitnega sokola selca, ta je na smolo lovcev padel točno pred člana društva za zaščito ptic, ki je takrat hodil tam okrog. Seveda, dobila sta odvetnika, ki je dokazal, da je bila nutrija (v letu, visoko nad drevesi).
santamaura
10. 05. 2016 10.25
+3
Jaz imam psa na vrvici tudi vsak nedeljo zjutraj ko grem mimo cerkve, saj sem opazil, da so tudi vaške kllepetulje ogrožene saj jih je vedno manj za opaziti
jana46
10. 05. 2016 09.32
+4
To ni problem samo barja, pač pa celotnega krasa, kjer italijani kupujejo hiše, v katerih imajo cele trope psov, s katerimi se potem podijo po vinogradih, travnikih, vrtovih... skratka vsepovsod. Obnašajo se kot da je vse njihovo...
legvan1
09. 05. 2016 17.16
+1
majstaales@ prav imaš res je članarina kr visoka, tudi za golf klub je visoka članarina in posekajo par hektarjev za lepo zelenico, da se lahko bogatuni preseravajo z majhnimi jajčki..... lovski psi so delavni psi, tako kot psi za iskanje ljudi....zakon je jasen glede taga in še to jih lahko uporabljamo takrat, ko je to dovoljeno, (trenutno ni dovoljeno) večina jagrov spoštuje predpise.... so pa izjeme:( in te izjeme mečejo slabo luč na vse lovske družine v sloveniji, žal. kaj je lovska zveza naredila dobrega za divjad, ti lahko povem, da zaradi lovske zveze v sloveniji, ki ima na tem področju en najboljši zakon v evropi, (LZS obstoja že 110 let in je najstarejša organizacija v sloveniji), LZ saj zaščitila tako štorkljo, čapljo, kanjo, kragulja, ki so bila prej lovna divjad, kakor tudi divjega petelina.... tukaj ni DOPS nit z prstom mignil! DOPS ima samo močne lobije za seboj in ogromno količine €, ki jih ne vlagajo nazaj v naravo, kar lovci to počnemo!!!!! prav tako smo lovci tisti, ki skrbimo, da divjad ostaja v gozdu, drugače bi bilo še več trkov z avtom v divjad!!!!! Lovska zveza je zaščitila volka, naselila risa! lovci smo tisti, ki smo poskrbeli, da stekline ni več v sloveniji. Lovci smo tisti, ki pobiramo povoženo divjad, lovci smo tisti, ki pokapljamo divjad, ki jo napadejo "lepi hišni kužki" in jo razmrcvarijo..... ne ti men o jagrih! prvo se ljudje prepričajte kaj sploh delamo vse lovci pol pa nas kritizirajte, ni vse streljanje je še tukaj dosti drugi stvari in vse delamo zastojn!!!!! za DOPS pa naj ne išče ter naj ne napada preveč lastnikov psov na tem področji, ker psi ne lovijo ptic ampak jih večino lovijo mačke. statistika pravi, da mačka ulovi 1-2 ptiča na dan. mačke se prosto šetajo od travnikov, do gozda do različnih parkov.... in tukaj je potrebno prvo mal popravit to zakonodajo.
urosh1
09. 05. 2016 21.21
+1
Ste zihr, da ste tak nedolžni? Glede na tole, ne glih: "Na povabilo ministrstva za kmetijstvo, ki pripravlja spremembe uredbe o divjadi in lovnih dobah, so ti predlagali, naj se med lovne vrste uvrsti osem novih vrst ptic. Če bi bil predlog sprejet, bi lahko lovci streljali kreheljca in sloko, ki sta pri nas močno ogrožena, ter kozico in jerebico, ki sta kritično ogroženi."
urosh1
09. 05. 2016 21.45
+1
"Sloko si denimo želijo loviti, ker je izredno cenjena in tradicionalna lovna ptica." Vir: članek v Mladini
MajstaAles
22. 05. 2016 08.44
-1
Seveda niso vsi lovci isti, tega ne trdim. Še vedno pa nisem videl odgovora: en primer projekta, ki ga je financiral LZ Slovenije? Samo en projekt prosim. Za Dopps jih namreč komot naštejem: Škocjanski zatok, Ormoške lagune, Life Drava, Iški morost...:)
felix59 drugič
09. 05. 2016 17.00
-9
Stalno jamranje teh ptičarjev, spravite ptiče na drevo kamor sodijo , pa ne bo problema !!
Marjan Najram
02. 11. 2019 21.14
+1
ivan.z Doba
09. 05. 2016 13.36
+8
Ne pse, ljudi. Ljudje so tisti, ki najbolj vznemirjajo živali v njihovem naravnem okolju.
biser2011
09. 05. 2016 13.47
+9
backdraft
09. 05. 2016 13.05
+13
saj je zakon, da mora bit pes na vrvici, kje je problem?
MajstaAles
09. 05. 2016 13.17
+14
V tem da ni funkcionalne inšpekcije, ki bi zakon izvajala. Inšpekcije pa ni, ker se veljaki bojijo, da bi njim samim za vrat pihala. Če mene proglasite za inšpektorja, vam v enem mescu poberem toliko kazni da si še penzijo pokrijem!
biser2011
09. 05. 2016 13.46
+5
aojz
09. 05. 2016 15.22
-7
Problem je v tem, da bo ptic manj tudi, če so psi na vrvici. Kdo bo pa potem kriv?
ecnarf
09. 05. 2016 12.15
+9
Raje opozorite sprehajalce naj hodijo po javnih cesta, ne pa da se sprehajajo povsod po njivah travnikih gozdovih in puščajo zasabo kup smeti in pasje kakce.Sem pred dnevi opozoril enega žabarja da je na mojem zemljišču ,pa mi je hladokrvno odgovoril da pač ni vedel .Naučite se že enkrat da je privat zemlišče samo od lastnika in da drugi nimate kaj postopat na tuji posesti.
RožleYXXX
09. 05. 2016 12.15
-1
Kje ma pa svoj gnezd Brglez..., da ga grem mal potacat...?...Da nou pomotu...mislu sm na Milana...
KleniSDSar
09. 05. 2016 12.15
+2
Zelo enostavna rešitev.. Če pes ni na povodcu ga šicnemo, pa je...
MajstaAles
09. 05. 2016 13.20
+19
Zakaj bi pa psa šicnil? Saj pes ne razume zakona, niti povodca. Lastnika je kriv, ne pa pes.
Uporabnik1151259
09. 05. 2016 16.47
+2
Murgel ali pa tebe kastreramo,ker ljudje z takim razmišljanjem se nebi smeli več razmnoževati...... mislim kako me to razpizdi ....
legvan1
09. 05. 2016 16.52
+3
murgel ima prav, 30 let nazaj je bil takšen zakon in vsi so imel svoje pikije na vrvicah
santamaura
09. 05. 2016 11.46
-7
Hvala za opozorilo, samo malo prepozno. Našemu Fridotu se je že včeraj na Barju en kosec na glavo pokakal
MajstaAles
09. 05. 2016 12.39
+9
Če si uspel videti kosca, potem sigurno nimaš psa na povodcu ;) Če te dobim jaz na terenu, se prelevim v lovca. Puške nimam, imam pa pračo ;)
Uporabnik1151259
09. 05. 2016 16.43
-4
MajstAles ne pametuj k bova jaz in pes za tabo laufala pa se ti lahko preleviš v kar hočeš !!!!!!!!
Marjan Najram
02. 11. 2019 21.17
+1
A sam se ne upaš za njim tečt, se skrivaš za psom?? Korajžn, da je kaj.
BaGr67
09. 05. 2016 10.14
+23
Glede psov ni problem samo Lj Barje ampak vsa območja kjer se zadržuje veliko ljudi...Pes mora biti že po zakonu na povodcu in ni nobenega izgovarjanja glede tega...Skoz govorim, da denar leži po tleh Mestno redarstvo pa ga nezna pobrat...!!Živali imam rad in jih imam zase in moja želja je , da to storijo tudi drugi...Uboge veverice si v Tivoliju ne upajo priti niti na plano, ker vse leta po celem parku kjer lastnikom psov niti malo ni mar ali je to dovoljeno ali ne..., da o Rožniku in Golovcu ne izgubljam besed..!!!
MajstaAles
09. 05. 2016 12.33
+10
Pa seveda. Če bi lovci plačali vsakič ko ustrelijo ogroženo vrsto zato ker je ne ločijo od drugih, bi državne blagajne bile polne! Če bi kasirali denar od Angležev, da pridejo gledat medveda, namesto od Italijanov, da ga pridejo ustreliti, bi tudi imeli polne blaganje. :)
Jager_za_vedno
09. 05. 2016 09.53
+0
Na navedeno jagri opozarjamo že vrsto let. In sedaj uspe DOPPSu obveščati javnost. Pa to človek res ne more verjet. Res me zanima, kdaj bodo DOPPSovci hodili po Barju in urejali teren, da bo lahko katera ptica lepše preživela. In da bi začeli iz svojih bajnih euro sredstev plačevati za vrečo koruze, ki bi jo potem nosili v snegu na sredo barja. Mislim da takrat bodo lahko začeli govoriti in drugim soliti pamet kaj se sme in kaj ne.
urosh1
09. 05. 2016 11.37
+8
glede na to, da vsak let berem kak dopps prosi, da bi bil folk bolj obziren, pol tole ni nič novega ... jagri pa ste tud polni zamer, skupi stopte naredite kaj ...
krnekilojz
09. 05. 2016 11.40
-5
Dopps zapret, ker itak sam pametujejo v pisarnar na terenu jih pa ni. Razpustit bando odžeruhov denarja in se samo malo oglašajo vsake toliko da izgleda, da kao neki delajo
MajstaAles
09. 05. 2016 12.25
+7
Ah ja, dobri stari jagri! Le kaj bi brez vas. Največje društvo v sloveniji, s kar 100€ članarine, od česar gre večina LZ Slovenije, ki je naredila kaj za naravo prosim lepo? Naj mi nekdo pove en sam primer naravovarstvene akcije, ki jo je financirala lovska zveza? Prosim, čakam! :)
MajstaAles
09. 05. 2016 12.29
+11
Mimogrede: v življenju še nisem videl jagra s psom na povodcu! Vedno imajo spuščene! Predvidevam da zakonodaja ne velja v tem primeru :) Verjetno so vaši psi trenirani v Ameriki :)
Marjan Najram
02. 11. 2019 21.24
Glih na Barju so iztrebili vse, kar je tam žvelo. Ni več zajca, fazana, jerebice, po tleh ležijo ustreljene zaščitene ujede...
Marekk
09. 05. 2016 08.14
-22
Ti pticarji znate kar fajn zgago delat. Zaradi vas se kaksen podmladek ne more niti trenirat veslanja. Se dobro spomnin vasega kolege pticarja in vnetega zagovornika, kateri se je zelo fajn boril proti ciscenju drave, sodra in itd. Nato pa je bil lepo tiho, ko mu je drava tekla cez eno okno noter, cez drugo ven.
urosh1
09. 05. 2016 11.39
+9
tak ja, ptiči naj crknejo, čebele crknejo ... sam da boste vi lahk veslal - me prav zanima kolk cajta boste na reki, ko bodo komarji zavladal tam. In ja ptičarji so krivi za poplave ...
MajstaAles
09. 05. 2016 12.38
+4
Med ptičarji, ki se borijo za ohranitev rek in ptic na njih je med drugim tudi naš olimpijski veslač Rozman. Poglej pojem: Rešimo balkanske reke. Kako pa to paše skupaj s tvojo veslaško logiko?:) Jaz ne vidim, kako bi ptice lahko ovirale veslanje. Rozman tudi ne. Očitno pa neki seljo z bog ve kirih rovt to tak vidi :)
JanZiska
09. 05. 2016 08.12
+27
Tale poziv je pa povsem mimo. Lastnikom psov je pač vseeno za ogrožene ptice. Psi imajo vendar več pravic kot ljudje, kaj šele druge živali. Zato pa je vse posrano in prescano kamor koli greš na sprehod.
izi11
09. 05. 2016 09.23
-9
res je, ptiči in druge živali hodijo na javna stranišča....
urosh1
09. 05. 2016 11.39
+9
se kar strinjam, kolk psov ne pozna vrvice tud v mestu ... saj je majhen in lep, kaj bo pa naredil ...