V pol stoletja se je park nedaleč od Los Angelesa precej razširil, pred kratkim pa je celo dobil svojo zvezdo na t.i. Aleji slavnih v Los Angelesu. Od odprtja je prvi Disneyland obiskalo 515 milijonov ljudi z vsega sveta, med njimi osem predsednikov ZDA in številne ugledne osebnosti.
Walt Disney, avtor legendarnega Mikija Miške, se je za ustanovitev zabaviščnega parka odločil potem, ko je prejel gore prošenj oboževalcev, ki bi si radi ogledali prostore njegovih studiev. Ker slednje logistično ni bilo izvedljivo, se je Disney odločil, da bo med nasadi pomarančevcev jugovzhodno od Los Angelesa odprl zabaviščni park z junaki iz svojih stripov in risank. Pri tem se je zgledoval po znamenitih tivolskih vrtovih v Koebenhavnu ter majhnem zabaviščnem parku Fairyland, ki so ga leta 1950 odprli v San Francisu.
Ko je Disneyland prvič odprl vrata obiskovalcem, je bilo v njem 16 atrakcij, med njimi tudi grad Trnuljčice in t.i. Main street USA, idilična podoba ameriškega mesteca, za katero je Disney našel navdih v rojstnem mestu v Missouriju. Danes, pol stoletja kasneje, Disneyland kot najbolj znan zabaviščni park na svetu na 35 hektarjih ponuja 60 atrakcij, okoli njega pa je več hotelov in drugih zgradb, ki sestavljajo pravo mesto. Med atrakcijami je še nekaj takih, ki so v parku že od samega začetka, med njimi mini železnica in parnik Marka Twaina.
V 50 letih obstoja Disneylanda pa se ni povečal le obseg parka, temveč je močno narasla tudi cena vstopnice. Medtem ko so si prvi obiskovalci leta 1955 Disneyland lahko ogledali za en dolar, je treba danes za najcenejšo vstopnico za enodnevni obisk parka za odrasle odšteti kar 56-krat več.
Prvi dan odprtja Disneylanda, 17. julij 1955, se je v zgodovino zapisal kot najbolj črn dan v zgodovini parka. Vanj se je ob lepem vremenu in izredno visokih temperaturah zgrnilo veliko več ljudi, kot jih je bilo povabljenih, zaradi česar so bile v parku nepregledne vrste, številne atrakcije pa so se zaradi prevelikega števila obiskovalcev pokvarile. Konec prvega dne so bili pokvarjeni vsi avtomobilčki v t.i. Autopii, parnik Marka Twaina je zaradi prenatrpanosti zalila voda, na stojnicah pa je kmalu zmanjkalo hrane in pijače.
V 50 letih delovanja je bil Disneyland zaprt samo dvakrat, vsakič za en dan: novembra 1963, ko je bil ubit tedanji ameriški predsednik John F. Kennedy, in ob terorističnih napadih v ZDA 11. septembra 2001.
Drugi Disneyjev tematski park, Disneyworld, so odprli leta 1971 na Floridi, v 80. letih pa se je družina Disneyjevih zabaviščnih parkov razširila tudi na druge celine. Leta 1983 so tako odprli Disneyland v Tokiu, devet let kasneje v Parizu, septembra pa naj bi zaživel tudi v Hongkongu.