
Potres, ki je 26. decembra 2004 prizadel jugovzhodno Azijo in povzročil uničujoče popotresne valove, cunamije, bi utegnil biti prvi v nizu močnih premikov zemeljske skorje v prihodnjih desetih do petnajstih letih, so opozorili seizmologi na letni konferenci na Dunaju.
Štirje najmočnejši potresi v 20. stoletju so se zgodili v dvanajstih letih in sicer od 1952 do 1964 leta. Zato je zelo verjetno, da bo v prihodnjih letih prišlo do več potresov, podobnih tistemu, ki je konec lanskega leta prizadel Indonezijo, je dejal Viktor Kosobokov z Mednarodnega inštituta za predvidevanje potresov v Moskvi.
Po ugotovitvah seizmologov je med potresno najbolj ogroženimi območji Sredozemlje, predvsem obale Turčije in Grčije, kjer bi močan potres lahko povzročil tudi uničujoče cunamije.

Kot je povedal hrvaški strokovnjak Mirko Orlić so v preteklosti v Sredozemlju zabeležili vrsto cunamijev z več kot deset metrov visokimi valovi. Podobno trdi profesor Stefano Tinti z univerze v Bologni, ki je v Evropski zgodovini naštel 232 cunamijev. Prepričan je, da so uničevalni valovi celo spreminjali tok zgodovine.
Eden takšnih cunamijev naj bi bil tisti, ki je otoke in obale Egejskega morja prizadel leta 1380 pred našim štetjem. Možno je, da je prav to spodbudilo nastanek legende o Atlantidi, meni Tinti.
Visoke cunamije so zabeležili tudi v Jonskem in Tirenskem morju, izjema pa ni niti Jadran, kjer je najvišji popotresni val dosegel od štiri do šest metrov višine.