Z glavnega vhoda sedeža Canona v Tokiu se dvakrat tedensko točno ob 17.30 vsuje množica ljudi. V državi, kjer so 12-urni delavniki nekaj povsem normalnega, je to precej nenavadno. Japonski gigant na področju elektronike se je namreč odločil, da svoje zaposlene dvakrat tedensko pošlje predčasno domov, saj jih hoče s tem spodbuditi k večji rodnosti. "Canon ima zelo razvit program načrtovanja otrok,“ pravi predstavnik družbe Hiroši Yošinaga. "Pošiljanje delavcev domov nekaj ur prej, da so lahko s svojo družino, je del tega programa.“
Na Japonskem, kjer se sicer soočajo z recesijo, kakršne še ne pomnijo, imajo korporacije namreč še eno težavo: nizko stopnjo rodnosti. Tamkajšnje ministrstvo za zdravje, delo in socialo je tako objavilo podatke, da se ta stopnja giblje okrog 1,34. Za vzdrževanje sedanjega števila prebivalstva bi se morala ta številka dvigniti na 2,00.

Mnogi za nizko rodnost krivijo prav 12-urni delavnik, vendar pa k temu pripomore še vrsta drugih dejavnikov. Med njimi je zagotovo visoka cena življenjskih potrebščin, pa tudi družbena rigidnost glede žensk in starševstva.
Na svetu je sicer veliko držav, ki se spopadajo z enakim problemom. Japonska med njimi izstopa po tem, da prednjači v hitrosti staranja prebivalstva. Analitiki tako trdijo, da tej drugi največji svetovni izvoznici pretijo predvsem težave od znotraj, zato bo morala po mnenju sociologov najti rešitve za svoje globoko zakoreninjene težave.
Strategija Canona je tako korak proti njihovemu reševanju. Poleg tega ugodno vpliva tudi na podjetje, ki se sredi gospodarske krize vsaj dvakrat tedensko lahko izogne številnim naduram, ki jih ne more plačati.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.