V Sloveniji letos mineva tudi 10 let od vpisa Sečoveljskih solin na seznam mokrišč mednarodnega pomena (t.i. Ramsarske lokalitete), poleg Škocjanskih jam, ki so že med njimi, pa pogoje za vpis na seznam izpolnjuje tudi Ljubljansko barje.

Mokrišča so pomemben sestavni del vodnega sistema, zato mora zavedanje o pomembnosti njihovega ohranjanja in trajnostne rabe postati sestavni del delovanja tako vladnih kot tudi nevladnih institucij. Sicer pa je razpoložljivost čistih celinskih voda - letos praznujemo mednarodno leto celinskih voda - eno najpomembnejših vprašanj s katerimi se danes srečuje človeštvo, še bolj pereča pa bo postala v prihodnosti, saj naraščajoče potrebe presegajo oskrbo, onesnaževanje rek, jezer in potokov pa se nadaljuje.
Sečoveljske soline, ena izmed Ramsarskih lokalitet, so bile leta 1989 skupaj s polotokom Seča z občinskim odlokom zavarovane kot krajinski park, od leta 2001 pa je to območje zavarovano z uredbo kot Krajinski park Sečoveljske soline. Med mednarodno priznana mokrišča so bile uvrščene tako zaradi naravnih vrednot kot kulturne vrednosti.
V omenjenem ministrstvu menijo, da bi bilo v Sloveniji v prihodnje posebno pozornost potrebno nameniti tudi številnim gramoznicam, v katerih je prisotna voda, saj bi tam s primernimi ureditvami lahko zagotovili nadomestna bivališča za nekatere rastlinske in živalske vrste.